Biztosították a biztonságról
Tokió a japánellenes kilengések megakadályozását követeli Pekingtől
Japán szombaton felszólította Kínát, tegyen meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy elejét vegye a Kínában tartózkodó japán természetes és jogi személyeknek okozott további károknak.
2012.09.15 20:04MTIA két ázsiai ország nemrég kiéleződött területi vitájában, amelynek tárgyát néhány kis lakatlan sziget képezi, az utóbbi napokban nagyszabású japánellenes tüntetések voltak számos kínai városban. Az összesen mintegy 70 ezer embert megmozgató demonstrációk a legnagyobb méretűek voltak a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok normalizálása, 1972 óta.
Míg több városban a megmozdulások békésen zajlottak, másutt a dühös tömeg betört japán tulajdonban lévő üzemekbe, kifosztotta, illetve felgyújtotta azokat.
A pekingi japán nagykövetség első beosztottja, Horinucsi Hidehisza szombaton telefonon beszélt a kínai külügyminisztérium ázsiai főosztályának vezetőjével, Luo Csao-hujjal (Luo Zhaohui). Ennek során "mély sajnálkozásának" adott hangot a Kínában tevékenykedő japán cégeket ért atrocitások és károk miatt - áll a nagykövetség közleményében. A diplomata arra kérte a kínai hatóságokat, hogy szavatolják a japán nagykövetség területének biztonságát, ahogyan azt a diplomáciai kapcsolatokat szabályozó Bécsi Konvenció előírja.
A japán külképviselet előtti szombati tüntetésen a tömeg összecsapott a kivezényelt rendőrökkel, majd palackokkal, tojásokkal és kövekkel dobálta meg az épületet.
Luo a beszélgetés során elmondta: kormánya "teljes mértékben tudatában van" a jelenlegi helyzetnek, és arra buzdítja az embereket, hogy "az ésszerűség határain belül" cselekedjenek. Egyúttal ígéretet tett arra, hogy a kínai kormány a törvények alapján biztosítani fogja a Kínában élő japán személyek, illetve az ott működő japán vállalatok biztonságát.
A japánok többsége módosítaná a békealkotmányt
A japánok hatvanöt százaléka támogatná az alkotmány módosítását, ötvenhat százalékuk pedig átírná az alaptörvény háborút tiltó kilencedik cikkét a Mainichi Shimbun napilap szombaton közzétett közvélemény-kutatása szerint.
A lap állítása szerint korábban soha nem volt ilyen magas az alkotmánymódosítást támogatók aránya.
A módosításpártiak 60 százaléka szerint az alaptörvény felett eljárt az idő, míg 10 százalékuk azért írná át az alaptörvényt, mert azt szerintük "az Egyesült Államok erőszakolta rá Japánra".
Annak ellenére, hogy a megkérdezettek többsége támogatná a kilencedik cikk - az úgynevezett békeklauzula - kiegészítését, 51 százalékuk továbbra sem engedélyezné a kollektív önvédelemhez való jogot.
A kilencedik cikk azt mondja ki, hogy a japán nép örökre lemond a háborúról, s nem tart fenn hadsereget. Habár Japán rendelkezik hadsereggel (ennek hivatalos neve önvédelmi erő), az kizárólag védekező fegyverzettel bír, csak ENSZ-missziókban vehet részt külföldön, s jogkörei igen korlátozottak.
A szigetországban korábban két, az ezredfordulón alapított parlamenti bizottság is az alkotmány módosítását javasolta, azóta azonban lekerült a kérdés a politikai napirendről.
A felmérés arról is beszámolt, hogy a válaszadók 48 százaléka felszámolná a parlament felsőházát, 63 százalékuk pedig közvetlen miniszterelnök-választást szeretne.