Kambodzsa

Szabadon engedik a vörös khmer rezsim "first lady-jét"

A vörös khmer rezsim "first ladyjének" tekintett Ieng Thirith elmebaja miatt alkalmatlan arra, hogy bíróság elé álljon, és ezért szabadon engedik.

2012.09.13 10:36MTI

Az ENSZ védnökségével felállított kambodzsai bíróság közleménye szerint a betegség - feltehetőleg Alzheimer-kór - korlátozza a 80 éves asszony beszámíthatóságát. A bíróság szóvivője szerint 24 órán belül szabadulhat, ha azt az ügyészség nem fellebbezi meg a döntést. Az egykori szociális minisztert azzal vádolták, hogy részese a széles körű tisztogatások megtervezésének, irányításának, koordinálásának, valamint elrendelésének, emellett emberiesség elleni bűnöket, népirtást, gyilkosságokat, kínzásokat és vallási üldözést is a terhére róttak. 

Az asszony Ieng Sarynak, a vörös khmerek egykori külügyminiszterének a felesége volt. A Kína által pártfogolt, szélsőséges maoista vörös khmerek, miután elűzték a vietnámi háborút támogató, Amerika-barát Lon Nol-kormányzatot, "forradalmi" ideológiájuk nevében terrorrendszert vezettek be. A lakosság negyede esett a népirtás áldozatául, 1,7 millió embert gyilkoltak meg, gyakorlatilag kiirtották az értelmiséget, elnéptelenítették a városokat, és a lakosság nagy részével kényszermunkát végeztettek. A Pol Pot vezette diktatúrának a vietnámi hadsereg vetett véget 1979 januárjában.

Az országban a koalíciókényszer természetes jelenség, és a mindenkori ellenzék is rendre olyan sok pártból tevődik össze - tehát annyira sokszínű -, hogy egy viszonylag csekélyebb erőt képviselő, de ügyesen lavírozó, az ellenzéket sikeresen megosztó kisebbségi kormánykoalíció is életképes lehet hosszabb-rövidebb ideig. A jobboldali liberálisok és a munkapártiak nagy valószínűséggel megalakítandó kormánykoalíciója várhatóan megbízható parlamenti többséget tud majd biztosítani olyan intézkedésekhez, amelyek megnyugtatják a válság miatt aggódó hollandokat.
 
Természetesen kemény alkudozás várható, hiszen a VVD több, a PvdA kevesebb elvonást tart szükségesnek, illetve elfogadhatónak az eddig meglehetősen nagyvonalú jóléti juttatásokból. Abban azonban mindkét nagy párt egyetért, hogy Hollandiának az EU-ban és az euróövezetben a helye, és hogy az uniót megszilárdítani, nem pedig lazítani kell. 

Rutte eddig is Angela Merkel német kancellár leghűségesebb szövetségese volt abban, hogy az euróövezet eladósodott országai által kért támogatások fejében kőkemény reformintézkedéseket kell megkövetelni. Ha bekerülnek a kormányba, a munkapártiak sem tehetik majd meg, hogy a holland polgárokat hergelő, túlzott nagyvonalúságra ösztönözzenek e tekintetben, hiszen - és ez is a pártstruktúra széttöredezettségéből fakad - Hollandiában meglehetősen gyakori a kormány idő előtti bukása és az előre hozott választás. 

Az euró megszilárdítása érdekében tenni akaró uniós partnerek tehát fellélegezhetnek. Az újabb pénzeket kérő görögökre, a schengeni övezet ajtaján kopogtató románokra és bolgárokra, illetve az EU-csatlakozási folyamat felgyorsítására törekvő nyugat-balkáni országokra ez nem feltétlenül érvényes. Hollandia pártolja az európai integráció elmélyítését, de inkább azok között, akik már klubtagok. A kiszélesítésnek általában nem zászlóvivője.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.