Vészjelzőként szolgálna
Sajtószabadság: európai figyelő központ létrehozását javasolja egy szakbizottság
Kísérleti jelleggel európai sajtószabadság-figyelő központ létrehozását javasolja az Európai Parlament (EP) állampolgári szakbizottsága - közölte kedden Göncz Kinga szocialista EP-képviselő, a javaslat egyik kezdeményezője.
2012.09.04 09:23MTITájékoztatása szerint a jövő évtől - egyelőre kísérleti jelleggel - létrehozandó intézményhez a sajtószabadság megsértését tapasztaló újságíró szervezetek és magánszemélyek egyaránt fordulhatnának panasszal. Úgy vélekedett, hogy szükség van európai szintű fellépésre az alapjogok, köztük a véleménynyilvánítás és a tömegtájékoztatás szabadsága védelmében. Az indítványt a szakbizottság hétfő esti ülésén fogadták el.
Göncz Kinga megfogalmazása szerint a sajtószabadság-figyelő központ afféle vészjelzőként arra szolgálna, hogy felhívja a figyelmet a független médiát veszélyeztető jelenségekre, és támogató akciókat szervezzen a rászoruló újságírók számára. A központ tevékenysége az Európai Unió tagállamaira, a nyugat-balkáni országokra, a keleti partnerség államaira, valamint Oroszországra terjedne ki.
A kezdeményezésre még rá kell bólintani az EP költségvetési bizottságában, majd a plenáris ülésen is.
Az MSZP-s EP-képviselő érvelése szerint a szabad és független sajtó ellehetetlenítését szolgáló döntéseknek és intézkedéseknek - történjenek az unió bármely országában - európai szinten is meg kell próbálni gátat vetni.
"Erre világos felhatalmazást ad az EU kötelező érvényű alapjogi chartája, amely előírja a véleménynyilvánítás és a tömegtájékoztatás szabadságának a tiszteletben tartását valamennyi tagállamban" - hangsúlyozta.
Göncz Kinga szerint "a magyarországi jogállamiság és demokrácia helyzete is jól példázza, mekkora szükség van a közösségi szintű fellépésre az alapjogok védelmében".
Kapcsolódó írások:
- Újságírók szakították félbe az ukrán elnök beszédét
- Belga Nagydíj - Nemzetközi sajtóvisszhang
- Megvásárolná a Népszabadságot a Szabad Sajtó Alapítvány
- Egyiptomban őrizetbe vettek egy újságírót az államfő megsértéséért
- Mianmarban eltörölték a sajtócenzúrát
- Hillary Clinton sajtónyilatkozatban üdvözölte Magyarországot
- A brit sajtóbotrányban vádemelés történt