Telefonon
Obama a szíriai helyzetről tárgyalt
A brit miniszterelnök szerda este megvitatta a francia és az amerikai elnökkel, miképp támogassák a szíriai ellenzéket, amely fegyveres harcot vív a kormányerőkkel a Bassár el-Aszad elnök hatalma ellen 17 hónapja kirobbant népfelkelésben.
2012.08.23 08:14MTIA Downing Street közleménye szerint a szabadságáról visszatérő David Cameron külön folytatott telefonos megbeszélést Barack Obamával, majd Francois Hollande-dal. Az amerikai elnökkel egyetértettek abban, hogy Szíria vegyi fegyvereinek bevetése vagy az azzal való fenyegetés, '"teljességgel elfogadhatatlan lenne", és a konfliktushoz való "hozzáállásuk felülvizsgálatára" kényszerítené őket.
"A brit miniszterelnök Hollande-dal és Obamával is megvitatta, hogyan fokozzák az ellenzéknek nyújtott támogatásukat, annak érdekében, hogy véget lehessen vetni a Szíriában zajló megdöbbentő erőszakcselekményeknek, és stabilitást lehessen teremteni" a közel-keleti országban - hangoztatta közleményében a brit miniszterelnöki hivatal.
A francia elnöki hivatal közlése szerint, megbeszélésük során Francois Hollande megerősítette "Franciaországnak azt az álláspontját, miszerint a lehető leghamarabb be kell indítani Szíriában a Bassár el-Aszad távozását is magában foglaló politikai átmenetet. "Emellett megerősítette (Franciaországnak) azt az elkötelezettségét, hogy hatékony segítséget nyújt a szíriai ellenzéknek a terepen is" - tette hozzá az Elysée palota.
A Downing Street szerint Hollande és Cameron "100 százalékig egyetértettek" a szíriai válság által felvetett humanitárius és katonai kérdésekben. A brit miniszterelnök és a francia államfő úgy vélték, hogy országaiknak "kiterjedtebb" munkát kell végezniük annak meghatározására, hogyan segítsék majd az új szíriai kormányt, "Aszad elkerülhetetlen bukását követően".
A három nyugati hatalom vezetője megvitatta a görög helyzetet is, üdvözölve az Európai központi Banknak (EKB) az euró védelmében utóbbi időben hozott határozott intézkedéseit. A brit és a francia vezető ugyanakkor "egyetértett abban, e lépésekkel együtt továbbra is szükség van arra, hogy Görögország stabilizálja saját gazdaságát, elejét véve az eurózónára gyakorolt újabb vészes hatásoknak".
Megbeszélésüket a felek azzal egy időben tartották, hogy Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök diplomáciai körútra indult, hogy elérje európai partnereinél, adjanak több időt az Athén számára előírt reformok megvalósítására.