Egyiptom

Murszi állítja: nem akarja háttérbe szorítani a hadsereget

Mohamed Murszi egyiptomi államfő cáfolta vasárnap este, hogy háttérbe akarná szorítani a hadsereget a védelmi miniszter és a vezérkari főnök leváltásával.

2012.08.13 08:02MTI

"Csak jót akarok, azt hogy egy hivatásnak, a nemzet védelmének szenteljék tevékenységüket" - jelentette ki a hadsereg leváltott vezetőire utalva abban a beszédében, amelyet a tekintélyes kairói szunnita vallási intézetben, az al-Azharban mondott el. Hozzátette, hogy döntése nem személyek vagy intézmények ellen irányul, és hogy nem akarja korlátozni senkinek a szabadságát. Beszédét a ramadán böjti hónap hajnaltól napnyugtáig tartó, napi 15 órás böjtjének végén mondta el, amikor a muszlimok az esti étkezéshez készülődnek.

Az elnök Huszein Tantávi miniszter és Számi Anan vezérkari főnök nyugállományba küldése mellett egyúttal hatályon kívül helyezte azt a nyilatkozatot, amelyet a Legfelsőbb Katonai Tanács hozott még júniusban, az elnökválasztás közeledtével, és amely módosította az alkotmányt, csorbította az elnöki hatalmat, és széles hatalmi jogkört biztosított magának.

A leváltott Tantávi tábornok húsz évig volt Hoszni Mubarak védelmi minisztere, majd Mubarak bukása után az Egyiptomot 17 hónapig irányító katonai tanácsot vezette.

Az államfő a két leváltott vezetőt kitüntette és megtette tanácsadójának. Rajtuk kívül több katonai vezetőt is leváltott az elnök, például a légierő parancsnokát, Reda Mahmúd Háfez Abdelmegidet, és kinevezte őt hadiipari államminiszterré.

Az új védelmi miniszter Abdel-Fattah esz-Szisszi lett, és Mohamed Murszi alelnökévé nevezte ki Mahmud Mekki magas beosztású bírót.

Az intézkedések bejelentésének hatására, azt üdvözlendő, több ezer ember tüntetett este a fővárosban.

A Mena hivatalos hírügynökség idézett egy meg nem nevezett katonai forrást, amely szerint az elnök előre egyeztette lépéseit a hadsereggel, és az illető tagadta, hogy a döntéseknek negatív fogadtatása lenne a katonaság soraiban.

A mind a hadsereget, mind a Murszi vezette Muzulmán Testvériséget bíráló Szociáldemokrata Párt alapítója, Mohammed Abulgar szerint a elnök és a hadsereg közötti hatalmi harc az államfő javára dőlt el.

Iszandr al-Amrani független elemzőnek pedig az a véleménye, hogy Murszinak jogilag diktatórikus hatalom van a kezében, kérdés, hogy él-e vele.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.