Hazarendelték a szöuli japán nagykövetet
Diplomáciai botrány: vitatott szigetekre látogatott a dél-koreai elnök
Ri Mjong Bak dél-koreai elnök pénteken látogatást tett a Dél-Korea által ellenőrzött, de Japán által is magáénak követelt japán-tengeri szigeteken, diplomáciai botrányt okozva Szöul és Tokió között.
2012.08.10 11:30MTIA látogatás elleni tiltakozásul a japán külügyminisztérium ideiglenesen hazarendelte szöuli nagykövetét, s behívatta Dél-Korea tokiói diplomáciai képviselőjét.
Ez volt az első alkalom, hogy egy dél-koreai államfő meglátogatta a Dél-Koreában Dokdo, Japánban Takesima néven ismert szigeteket. A lépésre napokkal az előtt került sor, hogy Dél-Korea megünnepli a japán gyarmati uralom alóli felszabadulás évfordulóját, s mindössze néhány órával azt megelőzően, hogy a két ország labdarúgócsapatai bronzmeccset vívnak a londoni olimpián.
Gemba Koicsiro japán külügyminiszter korábban "nyomatékosan sürgette" a látogatás elhalasztását, arra figyelmeztetve, hogy az "jelentős hatással" lenne a két ország kapcsolataira. A külügyminiszter azt is kijelentette, hogy Japán "határozott választ fog adni" a látogatásra. Fudzsimura Oszamu kabinetfőtitkár "elfogadhatatlannak" nevezte az utat.
A szigetország nemrég kiadott védelmi fehér könyvében, valamint korábbi kormányzati dokumentumokban és iskolai tankönyvekben is magáénak nevezi a szigetcsoportot, amelyen Dél-Korea rendvédelmi erőket állomásoztat.
A Koreai-félsziget és a japán Honsu-sziget között félúton elhelyezkedő, mindössze 0,18 négyzetkilométer területű szikláknak a rendőrök mellett két koreai lakója van, egy poliphalász és felesége. Szöul világítótornyot, helikopter-leszállóhelyet és két mobiltelefon-adótornyot is épített a szigeteken.
Az újabb dél-koreai-japán diplomáciai feszültség alig több mint egy hónappal az után alakult ki, hogy Szöul a közfelháborodás miatt az utolsó pillanatban elhalasztotta a két ország közti első kétoldalú katonai együttműködési megállapodás aláírását.
Habár Japán és Dél-Korea jó gazdasági és kulturális kapcsolatokat ápol egymással, mindkét ország az Egyesült Államok katonai szövetségese, és számos közös kihívással - például Észak-Korea rakétaprogramjával és a kínai hadsereg növekvő erejével - néznek szembe, az 1910 és 1945 közötti japán gyarmatosítás okozta történelmi sebek, illetve a területi vita miatt gyakori a feszültség közöttük.