"Damaszkusz kiállt Annan mellett"
Szíria nem örül Annan távozási szándékának
Szíria sajnálkozását fejezte ki csütörtökön annak hallatán, hogy a hónap végén felhagy közvetítő erőfeszítéseivel Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja.
2012.08.02 20:29MTIA külügyminisztérium egy közleményben azt hangoztatta, hogy Damaszkusz mindig is teljes mértékben kiállt Annan hatpontos válságrendező terve mellett, s együttműködött az ENSZ megfigyelő missziójával (UNSMIS). A dokumentum szerint éppen a tervet megszavazó országok voltak azok, amelyek megakadályozták a végrehajtását, mert "szándékaik soha sem voltak őszinték".
Ezen országok obstrukcióját tükrözte, hogy támogatták, felfegyverezték és befogadták a "terrorista csoportokat", s ez vezetett a Szíriában tomboló erőszakhoz - hangoztatta a minisztérium. London véleménye szerint Annan terve nem működik, és most még nagyobb nyomást kell gyakorolni Szíriára.
David Cameron brit miniszterelnök a további lehetőségek között felsorolta, hogy Szíriát az ENSZ alapokmányának hetedik fejezetére támaszkodva kell kezelni, de hangsúlyozta, hogy "nem gondolja, hogy a katonai intervenció jó lenne". Inkább újabb szankciókra, a szíriai javak zárolására, utazási tilalmakra gondol - mondta a Sky News adásában. A francia külügyminiszter szerint Annan lemondása jól tükrözi, hogy a konfliktus rendezése zsákutcába jutott.
"A tűzszünetre, Bassár el-Aszad (elnök) távozására és a minden szíriai közösséget tiszteletben tartó politikai átmenetre még inkább szükség van, mint eddig bármikor" - jelentette ki Laurent Fabius. Az amerikai elnök szóvivője Oroszországot és Kínát hibáztatta Annan távozásáért, mert szerinte rendszeresen meggátolták a válságból kiutat kereső határozatokat az ENSZ Biztonsági Tanácsában.
Jay Carney azzal vádolta szíriai vezetést, hogy soha sem tette magáévá Az Annan-tervet. Sajnálkozását fejezte ki Annan lemondása miatt a libanoni kormány is. A bejrúti külügyminisztérium szerint "a Szíria destabilizálását kívánó országok akadályozták meg Annan küldetésének végrehajtását".