Egyoldalú fenyegetés

Kína szerint az ENSZ BT szíriai kudarcáért a Nyugat a hibás

A Hszinhua kínai állami hírügynökség - hivatalos pekingi álláspontnak tekinthető - pénteki kommentárja szerint a Nyugat csak magát okolhatja az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) kudarccal végződött csütörtöki szavazás miatt.

2012.07.20 09:54MTI

A kínai vélemény szerint a szíriai tervezet nem volt kidolgozott, és csak egyoldalú fenyegetést tartalmazott a damaszkuszi kormányra vonatkozóan. Szerencsétlen módon egyes nyugati országok siettették a szavazást a még "éretlen" tervezetről, amely - elfogadása esetén - még több erőszakhoz vezetett volna Szíriában - vélekedett a szerző, hozzátéve, hogy a Nagy-Britannia, az Egyesült Államok "és még néhány ország" beterjesztése úgy fenyegette szankciókkal a szíriai kormányt, hogy nem helyezett elegendő nyomást az egyre erőszakosabbá váló ellenzéki csoportokra.

A nyugati diplomaták hajthatatlanok voltak az egyeztetések során, ami már kezdettől előre vetítette a tervezet sorsát - állapította meg az írás, amely egyben kifogásolta, hogy a határozathozatalt követően azonnal Oroszországot és Kínát hibáztatták a kudarcért. Megjegyezte: csakis magukat okolhatják, mert egy "meggondolatlan" tervezetet elfogadtatását akarták kierőszakolni a BT-ben.

A kommentár szerint szándékaik sikertelenségét az is magyarázza, hogy a BT más tagjainak felvetéseivel kapcsolatban nem mutattak rugalmasságot, azokra arrogánsan feleltek.

A szíriai kormány elleni szankciók sürgetésével a Nyugat egyértelmű üzenetet küldött a fegyveres ellenzéki csoportoknak. Eszerint a londoni és washingtoni politikusok csak abban érdekeltek, hogy "megkössék" Damaszkusz kezét, a kormányellenes erők erőszakcselekményeit ugyanakkor elfogadják, sőt ösztönzik őket azokra - állt a hivatalos véleményt tükröző írásban.

Az ENSZ BT hitele sérült, a testületben a legfontosabb tagállamok közötti légkör elmérgesedett - állapította meg a kommentár azzal kapcsolatban, hogy a nagy nyugati hatalmaknak együtt kellene dolgozniuk Oroszországgal és Kínával Kofi Annan béketeremtő erőfeszítéseinek sikeréért. A cikkíró végül úgy vélekedett: az ENSZ-megfigyelők mandátumát mielőbb meg kell hosszabbítani, hogy a béke újabb esélyt kapjon Szíriában.

Kína - Oroszország mellett - csütörtökön vétót emelt az ENSZ BT a szíriai kormányt szankciókkal fenyegető határozattervezete ellen, mivel Annan béketervét - az azonnali tűzszünetet, illetve e nehézfegyverek kivonását a városokból - az ENSZ-alapokmány 7. fejezete alá vonták. Ez - adott esetben - lehetőséget adott volna a gazdasági és politikai szankciók mellett a katonai beavatkozásra is, amit Moszkva és Peking elfogadhatatlannak tart.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.