Több évszázados hagyományt törölnének el
Eltűnik a bécsi kávé mellől a kispohár víz
Bécs legendás kávézóiban a fekete mellé ingyen felszolgált csapvíz világszerte ismert volt, de a vendéglátóhelyek most fizetőssé tennék. De senki sem akar pénzt adni érte.
2012.07.19 10:19Konrád - ma.huAz alpesi forrásokból fakadó, frissítő és ízletes vízre sok osztrák, mint születési előjogra tekint és az évszázados kávéházakban a kávézás élményének szerves részét jelentette. De az újbor mellé is előszeretettel felszolgálták a főváros kerthelységeiben.
Jelenleg 11 étteremben van lehetőség fizetni a vízért, amivel egy, az ivóvíz problémákkal küzdő Sierra Leonét támogató jótékonysági alapítványnak juttathat pénzt az ember. De a vendéglátóhelyek vezetése a befolyt összeg felét zsebre teszi, és az afrikai jótékonykodástól függetlenül egyes vendéglátósok lobbizni kezdtek a csapvízért történő fizetés kötelezővé tételéért.
Sokan úgy vélik, több véletlen egybeesésnél, hogy a kampány és ingyenes víz eltörléséért indult lobbi egy időben vette kezdetét. Úgy vélik, a tulajdonosok csak ki akarják használni az emberek részvétét a profit érdekében. A lakosság pedig tiltakozni kezdett. Az, hogy fizetni kelljen a pohár vízért egyesek szerint “dühítő”, “elfogadhatatlan” hiszen az “a jó kiszolgálás szerves része Bécsben”.
Turista "látványosság"
Bécs bevételének nagy része a turizmusból fakad, 2010-ben 16 milliárd eurót hagytak ott a látogatók. A kávéházi kultúra, amibe az öltönyös pincér és az ingyenes csapvíz is beletartozik a XVII. században született mikor a törökök megismertették a kávét Ausztriával. Legalább ilyen régóta szolgálnak fel ingyen vizet az újbor mellé is.
A bécsiek büszkék a vizük minőségére és az éttermi kiszolgálásra. A Kurier megkérdezte az embereket mi a véleményük a fizetős vízről. A 3.096 válaszadó kétharmada utasította el még a gondolatát is. A Sierra Leone projektet elindító jótékonysági szervezet szerint az terv része volt “felhívni a figyelmet a tiszta víz felbecsülhetetlen értékére” egy olyan városban aminek csapvize kristálytiszta alpesi forrásokból ered.
De a résztvevő éttermek megtartják a literenként két euróba kerülő vízből származó bevétel felét. Az éttermek és kávézók tulajdonosainak megtetszett az extra profit és erőltetni kezdték a „vízdíj” bevezetését.
“Régen az emberek négy korsó sört is megittak, most már csak hármat meg egy pohár vizet” - mondta el Bernt Querfeld egy bécsi kávézódinasztia gyermeke, aki a város néhány legfelkapottabb vendéglátóhelyének tulajdonosa. “A víz ingyen van jelenleg, de nem biztos, hogy ez sokáig így marad”.