Latin tavasz a láthatáron

Mi folyik Dél-Amerikában? - Kivégzik a brazilokat

A múlt hónap során egy puccs keretében leváltották Paraguay 2008-ban demokratikusan megválasztott elnökét, Fernando Lugo-t, de az események túlmutatnak az ország belpolitikáján.

2012.07.06 16:10Konrád - ma.hu

A puccsot a nagyhatalmú helyi elit hajtotta végre, méghozzá nemzetközi mamutvállalatok hathatós támogatásával. A korábban katolikus papként működő Lugo elnök szocialista törekvései túl soknak bizonyultak a nagyvállalatoknak, ezért megszabadultak tőle.

Lugo győzelmével az USA-barát Colorado Párt hatvan éves egyeduralma szűnt meg 4 évvel ezelőtt, köszönhetően az elnök “Szövetség a Változásért” kampányának, melyben a vagyon újraelosztásáról és a guarani indiánok számára biztosított jogokról tett ígéretet. Ideológiailag Lugo a Hugo Chavez, Evo Morales és Rafael Correa fémjelezte vonulatba tartozik.

Nem akarták Lugo-t

Lugo elnöksége nem volt egyszerűnek mondható. Botrány tört ki, amikor kiderült, házasságon kívüli gyermeket nemzett, majd 2010-ben komoly harcot folytatott a rák ellen. A véget azonban a nem olyan rég, a Curuguaty-ban lezajlott erőszakos események jelentették, amikor a rendőrség erővel foglalta vissza a helyi farmerek által megszállt köztulajdonban lévő földet. Június 15-én durvultak el az események, mikor tűzharc tört ki a szembenálló felek között, ami több tucatnyi sérült mellett hat rendőr és 11 farmer életét követelte.

Az ellenzék azonnal lépett, felhasználva a Kongresszus és a média feletti hatalmukat – ebben fő szerepet játszott az ABC Color Multimedia, ami az amerikai biotechnológiai és terménykereskedő Gargill Inc. partnerének, a Grupo Zuccolillo-nak a tulajdona. A felelősségre vonási eljárás rekord, 24 óra alatt lezajlott és Lugot a Colorado pártbeli Federico Franco váltotta.

A Dél-amerikai országok többsége - Venezuela, Bolívia, Ecuador, Uruguay, Argentína, Brazília, de még Chile és Columbia is – elítélte a puccsot. Ugyanakkor az USA, az Egyesült Királyság és az EU nem foglalkozott sokat az eseményekkel. Dél-Amerikában már csak így érvényesítik érdekeiket.

Génmódosítás a háttérben

A nyugati médiában sok helyet nem kapó elnökváltás okai igen egyszerűek. Tavaly októberben az ország Mezőgazdasági és Állattenyésztési minisztere, Enzo Cardoso illegálisan hagyta jóvá az amerikai biotechnológiai óriás, Monsanto által előállított génmódosított gyapotmag a “Bollgard BT” tömegtermelését.

A helyi farmerek és környezetvédők azonnal tüntetésbe kezdtek, hiszen a termék – mivel génje a Bacillus Thurigensisszel, azaz a csodabaktériummal van keverve - rendkívül veszélyes, mert bár a gyapotpestist elpusztítja, mellette komoly károkat okoz a környezetben.

Miguel Lovera, a SENAVE minőségellenőrző hivatal vezetője, és nem mellesleg Lugo támogatója nem egyezett bele a Monsanto-féle csodamag behozatalába. Ekkor az ellenzék teljes médiagépezete - kiegészülve külföldi ügynökségekkel - lejárató kampányba kezdett Lovera, valamint Esperanza Martinez egészségügyi és Oscar Rivas környezetvédelmi miniszterek ellen - ami a Curuguaty-i mészárláson keresztül Lugo bukásáig vezetett.

Szabotázs volt

Senki sem tudja, ki lőtt először, de sokan belső szabotázsról beszélnek - különösen a farmerek ellen küldött különleges erők berkein belül. Érdekes módon, a helyi főállamügyész hivatala támogatást kapott az USAID-tól (Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség)...

Curuguaty miatt váltotta az ellenzéki Ruben Candia Amarilla Carlos Fizzolát a belügyminiszteri székben. Lugo már évekkel ezelőtt megvádolta Candiát, hogy az elmozdításáért konspirál.

De ez az egész nem csak a Dél-Amerika szívében fekvő Paraguayról szól. Mint azt brazil katonai geostratégák már a múlt században megállapították, az országnak jelentős geopolitikai és geostratégiai szerepe van. Éppen ezért fontos az USA számára a Paraguay feletti hatalom, hiszen ez kulcsfontosságú tényező a Dél-Amerikai hegemónia szempontjából. Ennek a hegemóniának egyik célja akadályt képezni Brazília növekvő nemzetközi fontossága előtt a BRICS - Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika - országok tagjaként.

Csendes-óceáni kereskedelmi fal épül

Brazília nem oly rég fedezett fel jelentős olajtartalékokat atlanti partvidéke közelében, aminek hatására megnövelte és megerősítette légi és haditengerészeti erejét, különösen mióta az USA újraélesztettel a Második Világháborúban létrehozott, 1953-ban feloszlatott majd George W. Bush idején újra összeállt amerikai Dél-atlanti Negyedik Flottát.

Az egyre szorosabb orosz-brazil-kínai-indiai szövetségnek ezért egy alternatív Csendes-óceáni útvonalat kell kialakítani távol a NATO uralta Atlanti-óceántól. Az USA katonai és politikai uralma Paraguay felett az első lépés egy, az USA és az Egyesült Királyság szövetséges országaiból álló kereskedelmi fal létrehozásában, Latin-Amerikában. Ilyen országok: Mexikó, Panama a csatornával, Kolumbia, Peru, Chile és most Paraguay. Ezt a Csendes-óceáni Falat nem lesz könnyű átugrania Brazíliának.

A XX. században Latin Amerika volt a "puccsgyár" igazi színhelye, ahol az USA és az EK ügynökségei (a CIA és az MI6) folyamatosan szervezte meg, támogatta, fegyverezte fel és hirdette ki a "rendszerváltásokat". Évtizedeken át az USA-barát rezsimek mintapéldái voltak Pinochet Chiléje, Somoza Nicaraguája, a katonák vezette Argentína, Batista Kubája, Carlos Andrés Perez Venezuelája és Stroessner Paraguaya.

Oszd meg és Uralkodj! Ez lesz a közelgő "Latin Amerikai Tavasz" kulcsmondata - csakúgy, mint az utóbbi időkben zajló "Arab Tavaszé".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.