Július 1-től Ciprus elnököl

Gyakorlatiasnak, de több kérdésben ellentmondásosnak találták a dán EU-elnökséget

Gyakorlatiasnak, lendületesnek és olajozottnak minősítette kedden az Európai Bizottság elnöke az év első felében bemutatkozott dán EU-elnökség munkáját, ám felhívta a figyelmet arra is, hogy néhány kérdésben ellenmondásos a dánok teljesítményének megítélése.

2012.07.03 15:26MTI

Dánia július elsején adta át a stafétabotot Ciprusnak az uniós tagállami kormányokat képviselő tanács élén. José Manuel Barroso, az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézményének vezetője az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén, a dán elnökség teljesítményértékelésének szentelt vitában fogalmazta meg véleményét. Összességében méltatta a "dolgos elnökség" által elért eredményeket, ugyanakkor azonban kifogásolta az európai szabadalom ügyének, valamint a schengeni rendszer felülvizsgálatának tanácsi kezelésmódját. 

A szabadalmi bíróság helyszínéről folytatott, elhúzódó vita végén a tagállamok olyan változtatásokat hajtottak végre az évek óta várva várt európai szabadalom intézményéről szóló jogszabályon, hogy az ügy, közvetlenül a célba érés előtt, ismét elakadt. A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet vonatkozásában pedig a belügyminiszterek saját maguknak tartották fenn a határellenőrzések esetleges átmeneti visszaállításával kapcsolatos döntési jogot, ami kiváltotta mind az Európai Bizottság, mind az Európai Parlament ellenkezését. Helle Thorning-Schmidt dán miniszterelnök megfogalmazása szerint elnökségi fél évük alatt sikerült lerakniuk "a szolidaritás kisebb-nagyobb tégláit". 

Krisjanis Karins, a legnagyobb létszámú EP-frakció - a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú néppárti képviselőcsoport - nevében felszólaló lett politikus azt emelte ki a dán elnökség méltatásakor, hogy az "messzebbre tekintett a válságnál", és "a legfontosabb problémákra összpontosított". Hannes Swoboda szocialista frakcióvezető a szabadalmi ügy miatt bírálta a dánokat. 

A liberális Alexander Graf Lambsdorff arra hívta fel a figyelmet, hogy a parlament adósságtörlesztési megállapodás tető alá hozását várta volna el a minap távozott soros EU-elnökségtől. Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője a vita kapcsán nyilatkozatban hívta fel a figyelmet arra, hogy egy új kohéziós politika vissza tudná állítani az unió iránti bizalmat, ha érdemben képes lenne ösztönözni a gazdasági növekedést, ha képes lenne új munkahelyeket teremteni.
 
A dán elnökség megnyitotta az utat az előtt, hogy a tagállamok számára létrejöjjön egyfajta biztonsági háló - állapította meg. "Ez azonban nem elég. A sajátos magyar bajokra sajátos megoldást kell találnunk - ezért is lett volna jó, ha az elnökség formálisan is regisztrálta volna Magyarország problémáját.A ciprusi elnökségtől elvárom, hogy ezt vegye figyelembe a parlamenttel folytatott tárgyalások során" - hangsúlyozta a szocialista képviselő annak kapcsán, hogy az eddigi előterjesztések alapján Magyarország jelentős kohéziós támogatástól esne el a következő években.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.