Virrasztás az ENSZ La Paz-i irodahelyiségeiben

Bolívia - ellenzéki honatyák politikai foglyok érdekében fordulnak az ENSZ-hez

Három bolíviai ellenzéki honatya azzal a kéréssel fordult az ENSZ-hez, hogy egy nemzetközi szervezetek képviselőiből álló bizottság vizsgálja ki a politikai üldözöttek és politikai foglyok helyzetét országukban.

2012.06.21 13:01MTI

Az ANF (Agencia de Noticias Fides) bolíviai hírügynökség, valamint az El Deber című, Santa Cruzban kiadott lap internetes kiadása által közölt tudósítás szerint a Nemzeti Összetartás (Convergencia Nacional - CN) elnevezésű ellenzéki csoport három tagja - Carmen Eva Gonzales és María Elena Méndez szenátor, valamint Adrián Oliva képviselő - kedd óta virrasztással tiltakozik az ENSZ La Paz-i irodahelyiségeiben a bolíviai politikai visszaélések ellen.

Az ENSZ-hez intézett levelükben azt követelték: hozzanak létre egy bizottságot nemzetközi szervezeteket képviselő személyekből, akik megvizsgálnák, milyen politikai üldöztetésben van részük a kormánnyal szembenálló embereknek Bolíviában.

A három törvényhozó követeli, hogy bocsássák szabadon azokat a politikai foglyokat, akik már több mint három éve ítélet nélkül vannak rács mögött (ezt a bolíviai törvény is előírja). Olyan amnesztiát is szorgalmaznak, amely lehetővé tenné, hogy az ítélet nélkül bebörtönzöttek már 18 hónap után szabadlábon védekezhessenek. Ugyancsak sürgetik, hogy a külföldre menekült vagy száműzött személyek visszatérhessenek hazájukba, és adott esetben otthon kapjanak jogi védelmet. A honatyák közölték: addig folytatják tiltakozó virrasztásukat, amíg választ nem kapnak levelükre.

Adrián Oliva egy nyilatkozatában utalt arra, hogy Brazília politikai menedékjogot adott Roger Pinto szenátornak. Az ellenzéki Pinto korrupcióval vádolja Evo Morales bolíviai elnök kormányát, de állítását nem támasztotta alá bizonyítékkal. Május 28-án menekült a brazil nagykövetségre, miután - mint állítja - ő és családja halálos fenyegetéseket kapott telefonon. A bolíviai kormány azt állítja, hogy Pinto szökésével csupán le akarja járatni Moralest. A kormány "viszontvádolja" korrupcióval a szenátort, és bíróság elé akarja állítani. Pinto addig nem utazhat Brazíliába a La Paz-i nagykövetségről, amíg Bolívia nem hagyja jóvá a brazil vezetés döntését.

Ez a szenátor egyébként Tóásó Előd ügyében találkozott májusban egy Bolíviába látogató magyar küldöttséggel, így Gulyás Gergellyel, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes alelnökével.


Tóásó Előd bolíviai börtönben ül, "terrorizmus" vádjával készülnek őt bíróság elé állítani. Annak az állítólagos terrorista csoportnak a tagjaként tartóztatták le, amelyet 2009. április 16-án Santa Cruzban számolták fel a bolíviai különleges erők. A rajtaütésben életét vesztette a magyar állampolgársággal is rendelkező Rózsa Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. Az akció két túlélőjét, a magyar-román állampolgár Tóásó Elődöt és a horvát-bolíviai Mario Tadicot azóta is fogva tartják. Tóásó esetében is lejárt már a helyi törvény által meghatározott három éves határidő, mégis börtönben kell maradnia, a bírósági tárgyalás pedig még el sem kezdődött.



http://www.noticiasfides.com/g/politica/oposicion-insiste-conformar-comision-internacional-para-verificar-persecucion-politica-2513/

http://www.eldeber.com.bo/vernotanacional.php?id=120620220045

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.