A három főszereplő portréja

Görög választások: személy szerint rajtuk múlhat Európa jövője

Önmagukban túl gyengék, míg együtt - az eddigi tapasztalatok alapján - túlságosan erősek, így kompromisszumra képtelenek. Ők a június 17-én esedékes görög parlamenti választások főszereplői: Antonisz Szamarasz, Alexisz Ciprasz és Evangelosz Venizelosz.

2012.06.15 12:24MTI

ANTONISZ SZAMARASZ - A magas, vékony és szemüveges egykori teniszbajnok mindenáron kitart véleménye mellett, néha egészen addig, hogy az a végén már kontraproduktívnak bizonyul. A konzervatív Új Demokrácia (ND) párt vezetője csak akkor hajlandó engedni, ha azt látja, hogy az ország jövője forog kockán. Politikai pályafutása során Szamarasznak ilyen helyzetek miatt már több ízben be kellett érnie kevesebbel. Nem mondható karizmatikus személyiségnek, bírálói szerint a konzervatív pártelnök "nem tud tömegeket megmozgatni". Ezekben a történelmi pillanatokban ez igen nagy hátrány, főleg, ha azt vesszük, hogy a radikális baloldal vezetője, Alexisz Ciprasz éppen az ő ellentéte: személyében egy kiváló szónok és ügyes taktikus lesz az egyik kihívója.

A 61 éves Szamarasz a legnagyobb válság közepette hozzájárult ahhoz, hogy megalakuljon a Lukasz Papademosz vezette szakértői kormány. Az Új Demokrácia vezetője jóváhagyta a rendkívül kemény megszorító csomagot is, ami igencsak kikezdte pártja támogatottságát. Szamarasz erről nemigen vett tudomást, és biztos volt abban, hogy az ND toronymagas győzelmet arat egy előre hozott választáson. Kitartott véleménye mellett, új választásokat sürgetett, így május 6-án a párt elnökeként kellett megélnie a formáció eddigi történetének egyik legsúlyosabb vereségét. A kudarc ellenére az ND a parlament legnagyobb erejű tömörülése lett.

Szamarasz 1951. május 23-án született Athénban egy gazdag család sarjaként. Fiatalon sportteljesítményével tűnt ki: görög ifjúsági teniszbajnok lett. Ezután a tanulmányokra helyeződött a hangsúly: szülei az Egyesült Államokba küldték, ahol először egy bentlakásos iskolában tanult - itt egy ideig együtt lakott Jeórjiosz Papandreu későbbi görög kormányfővel-, majd a Harvard Egyetemen szerzett közgazdasági diplomát. 1977-ben hazatért Görögországba, és szinte azonnal - 26 évesen - bekerült az athéni törvényhozásba. 2009 óta áll az Új Demokrácia élén. A konzervatív politikus házas, két gyermek apja.

ALEXISZ CIPRASZ, a kommunista diákmozgalom egykori vezetője fiatal, dinamikus, pimasz, néha pökhendi. Az ellenzék legerősebb csoportjává előlépett Radikális Baloldali Koalíció (Sziriza) vezére azt az óriási sikert könyvelhette el magának, hogy a heterogén tömörülés támogatottságát a 2007-es 4,5 százalékról a legutóbbi választások alkalmával 16,8 százalékra növelte. Ezzel igencsak felkavarta az állóvizet a görög parlamentben, ahol addig a konzervatív Új Demokrácia és a szocialista Paszok osztozott a képviselői helyek többségén és a végrehajtó hatalmon. Ciprasz június 17-én könnyen le is körözheti őket, és akár miniszterelnök is válhat belőle.

Politikusi pályafutását még az 1990-es években kezdte a tiltakozó diákság élére állva, majd meg sem állt az egykori "eurokommunisták" pártjának vezetői posztjáig. Cipraszt 2004-ben választották meg a Sziriza elnökének. Ez a gyűjtőpárt a német reformkommunista Baloldal testvérpártjának tekinti magát.

A 37 éves politikusnak sokféle arca van. Egyszer úgy beszél, mint egy kommunista, aki a termelőeszközök államosítását szeretné, másszor meg Martin Luther Kinget játszik, és van egy álma arról, hogy egy nap majd minden görögnek azonos jogai lesznek. A hazai publikum előtt rendszeresen ostorozza a megszorító programot, és annak megszüntetését ígéri, míg nemzetközi porondon, külföldi diplomatákkal beszélgetve, a reformok feltétlen szükségességéről beszél. Ciprasz nős, egy fia van.

EVANGELOSZ VENIZELOSZ, a tettek embere, a politikai túlélésért folytatott küzdelem élharcosa. A szocialista Paszok irányításának átvétele nem tett jót a politikai karrierjének, bár mentségére legyen mondva, hogy elődje, Jeórjiosz Papandreu romhalmazt hagyott hátra neki. A volt kormányfő irányítása alatt a korábban még erős pártnak számító Paszok támogatottsága a 2009-es 44 százalékról 2012-ben történelmi mélypontra, 13,2 százalékra süllyedt. A párt nyilvánvaló hanyatlása ellenére Venizelosz nem adja fel, és mindent elkövet azért, hogy a Paszok ne tűnjön el végleg a görög politika színpadáról. Nemrég azt nyilatkozta, bármi lesz is a voksolás kimenetele, június 17. után teljesen megújítja a pártot.

Az 55 éves tettrekész politikus elemzők szerint képes a nehézségek legyőzésére, amiben spontaneitása, olykor meg impulzivitása és jól forgó nyelve segíti. Az utóbbi két évtizedben különböző szocialista kormányokban szolgált: volt már igazságügyi miniszter, kormányszóvivő, kulturális miniszter és Papandreu kabinetjében védelmi miniszter is. Amikor a gazdasági válság kiéleződött, átkerült a pénzügyi tárca élére.

Venizelosz az egyik legismertebb görög alkotmányjogász és a szülővárosában, Thesszalonikiben lévő egyetem tanára. Az 55 éves politikus házas, egy lánya van.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.