"Fegyvert s vitézt..."
Az USA már megint közbelép?
Néhány környékbeli ország - köztük Szaúd-Arábia is - közvetlenül látja el fegyverekkel az Asszád elnök ellen harcoló felkelőket - erősítette meg John McCain amerikai szenátor.
2012.06.12 12:48Konrád - ma.hu“Örülök, hogy néhány öböl-állam, a szaúdiak, fegyvert juttatnak a szíriai ellenzéknek” - mondta a korábbi konzervatív elnökjelölt, aki szerint az lenne a jó, ha az Egyesült Államok is hasonlóképpen tenne. McCain szerint Amerikának fegyverekkel kellene támogatnia a szír ellenzéket - dacára annak, hogy a felkelők soraiban jelentős számú szélsőséges található, és az USA nem lenne képes megakadályozni, hogy ezek is rátegyék kezüket a fegyverekre.
A szenátor egyúttal elítélte Oroszországot, amiért az fegyvereket ad el az Asszád rezsimnek, amit szerinte a tüntetések leverésére használnak. Ez a vád alig néhány nappal azután hangzott el, hogy Szergej Lavrov külügyminiszter elmondta: Moszkva légvédelmi rendszereket és hasonló hardvereket árul Damaszkusznak, amiket az csak valódi háborúban használhat olyan ellenféllel szemben, amely légierőt és hasonló fejlet fegyverrendszereket alkalmaz.
Az USA eleddig nem juttatott fegyvert a felkelőknek csak más felszereléssel támogatja őket, illetve megpróbálja egységes erővé rendezni a szabadcsapatokat. McCain a közvetlen katonai beavatkozás egyik legnagyobb támogatója.
Médiajelentések szerint a felkelők az öböl környéki monarchiáktól komoly pénzügyi támogatást kapnak. Ezt a pénzt a harcosok zsoldjára és a feketepiacon történő fegyvervásárlásra használják fel. Mindeközben Törökországról azt gyanítják, menedéket ad az ellenzéki harcosoknak az ország területén.
Szíriában mindennaposak a véres ütközetek és a világ vezető hatalmai között nincs egyetértés arról, miképpen kéne megoldani a helyzetet. A nyugati államok katonai beavatkozást sürgetnek, míg Oroszország és Kína diplomáciai rendezést tartja csak elfogadhatónak. Moszkva szerint a pénzügyi támogatás csak további harcokra sarkallja az ellenzéket ahelyett, hogy megpróbálnának tárgyalásokba bocsátkozni. Az oroszok nem elleneznék Asszád lemondását, de csak akkor, ha azt magától teszi és nem külső katonai nyomás hatására.
Kapcsolódó írások:
- Szíria: újabb támadások az ellenzék bástyái ellen, 14 halott
- Borzalmas körülményeket találtak az ENSZ megfigyelői Mazraat al-Kubeirben
- Segélyszállítmányt küld a szíriai menekülteknek a HM és a katasztrófavédelem
- Törökország kiutasítja az összes szíriai diplomatát
- Páncélosok jelentek meg Aleppó utcáin