A csalásról és visszaélésről telefonon értesültek
Korrupciós botrány okozta a pakisztáni Szezám utca vesztét
Korrupciós gyanú miatt megszüntette a Szezám utca című gyerekműsor pakisztáni verziójának finanszírozását az amerikai kormány.
2012.06.06 14:05MTIA húszmillió dolláros vállalkozás támogatásának törlését kedden jelentették be amerikai illetékesek. A korrupciós vádakban a népszerű amerikai gyerekműsor pakisztáni partnere, a Rafi Peer bábszínházi társulat érintett.
Az ismert főhősön, Elmón kívül egy sor pakisztáni szereplőt felvonultató helyi Szezám utca-sorozatot - Sim Sim Hamara címmel - tavaly év végén kezdték sugározni, és legalább három évadra tervezték a kifutását. A széria hetente jelentkezett urdu nyelvű adással a pakisztáni televízióban, emellett regionális sugárzásban további négy nyelven.
Amerikai részről a pakisztáni gyerekek műveltségének fejlesztése volt a cél, mivel az ország kisiskolás korosztályának egyharmada nem jár iskolába. Egyúttal a pedagógiai program része volt a toleranciára nevelés az országban elharapódzó radikális nézetek miatt.
Az Egyesült Államok a projekt finanszírozásának törlése mellett vizsgálatot is indított a korrupciós vádakkal kapcsolatban. A csalásról és visszaélésről telefonos bejelentésből értesültek az illetékesek.
Mint Mark Toner amerikai külügyi szóvivő elmondta, eddig 6,7 millió dollárt költöttek a tervezett húszmillióból a sorozatra.
A Pakistan Today című napilap szerint a pakisztáni társulat korábbi adósságai fedezésére is költött a támogatásból, és bőkezű szerződéseket juttatott a vezetőség rokoni körének.
Faizán Petzáda, a Rafi Peer ügyvezetője, aki számos családtagjával irányítja a színházi műhelyt, közleményében határozottan tagadta a korrupciós vádakat, és kijelentette, hogy a támogatás megszüntetésének hátterében az áll, hogy elapadtak a pénzügyi források. Közös megegyezéssel szeptemberben fejeződött volna be az amerikai támogatás - tette hozzá, megjegyezve, hogy a Rafi Peer ezek után új forrásokból kívánja finanszírozni a produkciót.
A Szezám utca 1969-ben került először az amerikai képernyőkre. A washingtoni kormány a Sesame Workshop nonprofit szervezettel együttműködve mintegy húsz országban segített a gyerekprogram helyi megvalósításában, köztük olyan muzulmán országokban, mint Indonézia vagy Banglades.