Ez nem Kínának szól

Összegyűjti armadáját az USA a Csendes-óceánon

Az Egyesült Államok készen áll arra, hogy 2020-ig hadihajói nagy részét az Ázsia-csendes-óceáni régióba vezényelje, de állításuk szerint ennek semmi köze a kínai-amerikai rivalizáláshoz.

2012.06.02 20:37Konrád - ma.hu

A jelenlegi 50 helyett a flotta több mint 60%-a állomásozik majd a Csendes-óceán ázsiai régiójában, mondta el Leon Panetta védelmi miniszter Szingapúrban mintegy 30 térségbeli ország civil és katonai vezetői előtt.

“Sokan úgy látják, hogy az Egyesült Államok fokozott érdeklődése az Ázsia-csendes-óceáni régió iránt valamiféle kihívás Kína felé. Ezt teljes mértékben elutasítom” - mondta Panetta. “Azon törekvéseink, hogy felújítsuk és fokozzuk ázsiai jelenéltünket teljes mértékben összeegyeztethető... Kína fejlődésével és erősödésével. Sőt a jelenlétünk hasznos lesz Kína számára, hiszen az közös biztonságunkat és jövőbeli jólétünket fejleszti”.

Viszont ami az olajban gazdag Dél-Kínai-Tenger birtokjogainak kiszélesítésé illeti, Washington ellenez bármiféle egyoldalú lépéseket Peking részéről. Panetta egy hétnapos körutazást tart a térségben ahol biztosítja Washington szövetségeseit arról, hogy az USA továbbra is komoly katonai és gazdasági hatalom lesz a régióban válaszul Kína növekvő befolyására.

A körutazás során meglátogatja Vietnámot és Indiát is. Az időzítés tökéletes, hiszen egyre fokozódik a feszültség az USA egyik legjelentősebb szövetségesének számító Fülöp-szigetek és Kína között a Dél-Kínai-Tenger bizonyos területei miatt.

Panetta célja, hogy biztosítsa országa szövetségeseit arról, mindent megtesznek, hogy ellensúlyozzák a kínai befolyást a vitás tengeri területeken. A miniszter arról is biztosítatta az országokat, hogy komolyan veszi szövetségeseit és támogatja őket mindenben, amit a Japánnal, Dél-Koreával, Thaifölddel, a Fülöp-szigetekkel és Ausztráliával megkötött szerződések valamint az indiai, szingapúri és indonéziai partnerkapcsolatok is jól mutatnak.

Washington a kétoldalú és többoldalú katonai hadgyakorlatok számának növelését is tervezi a régióban. A hivatalnokok szerint az USA 172 ilyen jellegű gyakorlatot tartott tavaly a térségben. Panetta elmondta, szeretné ha “egészséges, stabil, megbízható és folyamatos” katonai kapcsolat lenne Kínával, de kiemelte, hogy Pekingnek támogatnia kell a területi jogokkal kapcsolatos viták rendezésének rendszerét.

Az év elején Obama elnök ismertette az Egyesült Államok védelmi stratégiáját, amiben komoly hangsúly esett az ázsiai jelenlétre, hiszen Washington aggódik Kína hosszú távú stratégiai céljai miatt. A kínai fegyverrendszerek jelenleg is zajló fejlesztése a szakértők szerint arra irányul, hogy akadályozzák az USA haditengerészetének és légierejének csendes-óceáni erő-kiterjesztését.

Peking válaszában azt javasolta, válogassák meg jobban szavaikat és cselekedeteiket, mert az sokkal hasznosabb lenne a két fél kapcsolatának fejlődésében. Kína szerint az USA rossz számítások alapján jutott ezekre a feltételezésekre, és a vádaknak semmiféle alapjuk nincsen.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.