Fordulat Pakisztánban
Nem a CIA-, hanem a szélsőségekkel való kapcsolat miatt ítélték el Afridit
Egy bírósági dokumentum szerint a szélsőségesekkel való kapcsolattartás, nem pedig az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) nyújtott segítség miatt börtönöztek be egy pakisztáni orvost, aki Oszama bin Laden terroristavezér nyomára vezette az amerikaiakat.
2012.05.30 20:14MTIAz afgán határ melletti Hajbar törzsi terület egyik bírósága 33 évre ítélte Sakil Afridit a múlt héten. Pakisztáni tisztségviselők akkor azt állították, hogy a férfit árulással vádolják, mivel segített a CIA-nek az al-Kaida vezetőjének kézre kerítésében.
A hivatalos ítélet szerint azonban - amelyet szerdán juttattak el a Reuters hírügynökségnek - Afridi azért került rács mögé, mert szoros szálak fűzték a betiltott Laskar-e-Iszlám nevű szélsőséges szervezethez.
Egyelőre nem világos, mi volt a céljuk azoknak a pakisztáni tisztségviselőknek, akik azt állították, hogy a CIA-val való kapcsolata miatt börtönözték be az orvost. Elképzelhető, hogy a Washingtonnal jelenleg haragban lévő Iszlámábád áll a félrevezetés hátterében. A pakisztáni kormány ezzel esetleg azt akarta jelezni, hogy semmiféle együttműködést nem tart elképzelhetőnek az amerikai titkosszolgálattal.
Afridi ügye további feszültségeket keltett az amerikai-pakisztáni kapcsolatokban.
Washingtoni kormányzati források elmondták, hogy az Egyesült Államok folyamatosan az orvos szabadon engedésén fáradozik, cserébe azért, hogy évekig információval látta el a CIA-t a törzsi területeken működő szélsőséges csoportokról.
Míg az amerikai tisztségviselők hősként tekintenek Afridire, akinek a segítségével a pakisztáni Abottábádban tavaly májusban lehetővé vált bin Laden meggyilkolása, a helyi közvélemény összeesküvőt és árulót lát a férfiben.
A most napvilágra került dokumentum az orvos ügyvédeinek a dolgát is megkönnyíti. "Ezek a vádak nagyban különböznek azoktól, amelyekről korábban tájékoztattak minket" - mondta egyikük, Szamiullah Afridi. "A korábbi vádak sokkal komolyabbak voltak. Szélsőségesek támogatásával gyanúsított emberek ügyeinek garmadájával foglalkozunk naponta a bíróságokon, így már nem olyan nagy kihívás megvédeni" az orvost - mutatott rá.
A mostani verzióval Iszlámábád is jól jár, hiszen egyrészt mutathatja, hogy nem hagyja futni a szélsőségeseket, valamint csillapíthatja Washington felháborodását Afridi bebörtönzése miatt.