Összefognak a nagytigrisek
Kínai-japán együttműködést sürgetett a japán miniszterelnök
Kína és Japán együttműködésének kiszélesítését szorgalmazta újfent Fukuda Jaszuo japán miniszterelnök vasárnap, kínai látogatásának utolsó napján.
2007.12.30 14:27MTI"A kínai vezetőkkel (...) egyetértettünk abban, hogy Japán és Kína egymással együttműködve jelentős előnyre tehet szert" - mondta Fukuda, miután látogatása záró aktusaként - a japán miniszterelnökök közül elsőként - felkereste az ókori kínai bölcs, Konfuciusz (Kung Fu-ce) szülőhelyét, a kelet-kínai Santung (Shandong) tartománybeli Csüfut (Qufu).
Bár Fukudának kínai kollégájával, Ven Csia-paóval (Wen Jiabao) pénteken nem sikerült előrelépnie a Kelet-kínai-tenger alatti nyersanyagkészlet felosztásának kérdésében, abban megállapodtak, hogy folytatják a magas szintű tárgyalásokat. A japán vendéget fogadta Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnök is, akivel megerősítették Hu jövő évi japáni látogatásának tervét. Fukuda látogatását mindkét részről úgy értékelte a sajtó, hogy "kitavaszodott" a két ország viszonyában.
A kapcsolatokat Kína 2001 és 2006 között gyakorlatilag befagyasztotta, tiltakozásul az ellen, hogy az akkori japán miniszterelnök, Koidzumi Dzsunicsiró hivatali ideje alatt többször is ellátogatott a japán háborús halottaknak, s velük együtt a háborús bűnösökként halálra ítélt II. világháborús japán vezetőknek is emléket állító Jaszukuni szentélybe. Fukuda, akit idén szeptemberben, a mérsékelt konzervatív Abe Sindzo után került a kormányfői székbe, már megválasztása előtt kijelentette: nem folytatja Koidzumi Jaszukuniban tett látogatásait.
A politikai viták dacára a két ország gazdasági együttműködése lendületesen fejlődött az elmúlt években: Kína ma már Japán első számú kereskedelmi partnere (a kétoldalú kereskedelem értéke 2006-ban 12,4 százalékkal nőtt és meghaladta a 207 milliárd dollárt), emellett a távol-keleti szigetország a legnagyobb külföldi befektető Kínában.
Fukuda a héten Kínának szánt gesztusként, a nyugati országok vezetőihez hasonlóan, elítélte Tajvan azon tervét, hogy népszavazást ír ki a sziget ENSZ-tagságáról. Ugyanakkor arra kérte Kínát, hogy vesse latba egyre nagyobb befolyását a globális ügyek - mint például a klímaváltozás elleni küzdelem - megoldásában. "A két országnak soha nem volt még akkora befolyása és felelőssége Ázsiában, de az egész világon sem, mint amekkora most van. Nagy lehetőségek állnak előttünk" - jelentette ki.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06