Tibet függetlenségéért vállalják a halált is
Tibeti önégetések: Két újabb szerzetes gyújtotta fel magát
Felgyújtotta magát két fiatal buddhista szerzetes Tibet székvárosában, Lhászában, egyikük életét vesztette, a másik súlyos sérüléseket szenvedett - jelentette a Hszinhua hírügynökség hétfőn
2012.05.28 11:42MTIA több mint egy éve tartó tibeti önégetés-sorozat újabb esetéről szóló beszámoló szerint Dargje a Szecsuan tartományi Aba megyéből érkezett, míg társa Tobgje Ceten az északnyugat-kínai Kanszu (Gansu) tartomány tibetiek lakta Hsziaho (Xiahe) településéről. Mindketten Lhasza belvárosának forgalmas piaci utcáján követték el tettüket a kora délutáni órákban.
A városvezetés által kiadott közlemény szerint a rendőrjárőrök két percen belül eloltották a lángokat és intézkedtek az áldozatok kórházba küldéséről. Tobgje Ceten nem élte túl az égési sérüléseket, míg Dargje állapota stabilizálódott . Sajtóértesülések szerint az incidens után rendőrök és katonák lepték el a belvárost. Az önégetések egy a tibeti naptár szerinti ünnep időszakában történtek, amikor a tibeti autonóm terület székhelyét a megszokottnál is nagyobb létszámban özönlötték el a zarándokok.
A Kínai Kommunista Párt tibeti bizottságának egyik vezetője, Hao Peng vasárnap elítélte az eseményeket, amelyek célja - állítása szerint - Tibet elszakítása Kínától. A városi közbiztonsági hivatal nyomozást indított az ügyben. A kínai fennhatóság elleni és a dalai láma visszatérése melletti önégetési kampány tavaly márciusban kezdődött, s azóta - a hivatalos közlések szerint - több mint 20 halálos áldozata volt. A nyugati média legalább 34 esetet említ.
A mostani önégetés volt az első, amely a tibeti székvárosban történt, ahol fokozott biztonsági intézkedések vannak érvényben. Az önégetések többsége Szecsaunban, Kanszuban és Csinghaj (Qinghai) tartományban történt. Peking határozott meggyőződése, hogy az önégetéseket emigráns szervezetek, illetve a dalai láma körei szervezik. A hatóságok azt állítják, hogy a többségükben fiatal szerzeteseket fanatizálják, befolyásolják, s egyes kolostori közösségekben olyanokat választanak ki, akik korábban megsértették a fegyelmet, s bűnbocsánatot ígérnek nekik, ha felgyújtják magukat. A kínai hivatalos média szerint volt, hogy pénzt is ígértek a számukra.
2008. március 14-én, az 1959-es tibeti felkelés évfordulóján Lhászában erőszakos zavargások törtek ki, amelyeknek hivatalos közlés szerint 18 civil - han kínai - áldozata és közel 400 sebesültje volt. A zavargások a Jokhang kolostor közelében kezdődtek, és átterjedtek más, tibetiek lakta településekre. Emigráns szervezetek szerint a tüntetők elleni megtorlásoknak Tibet-szerte 203 halottja volt.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06