A szabad demokratikus választások érdekében
Az ENSZ-főbiztos a Zimbabwe elleni szankciók felfüggesztését kéri
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa felhívást intézett pénteken a nyugati országokhoz: függesszék fel a Zimbabwét és elnökét, Robert Mugabét sújtó szankciókat, hogy lehetővé váljon szabad és demokratikus választások megrendezése.
2012.05.25 19:43MTI"A szankciókat teljesen fel kellene függeszteni, hogy az emberek kizárólag a gazdasági problémákkal foglalkozhassanak - mondta a főbiztos asszony újságíróknak ötnapos zimbabwei látogatása végén. - Felszólítom azokat az országokat, amelyek jelenleg szankciókat alkalmaznak Zimbabwével szemben, hogy függesszék fel azokat legalább a választások megtartásáig és a szükséges reformok elfogadásáig."
A dél-afrikai Pillay, akinek most újította meg a mandátumát két évvel a világszervezet közgyűlése, utalt arra, hogy kérte Mugabét: szavatolja, hogy a következő választások szabadok és demokratikusak lesznek. "Rákérdeztem a 2008-as politikai erőszakcselekményekre, hangot adtam reményemnek, hogy ez nem ismétlődik meg a következő választásokon, ajánlottam neki, hogy szólítson fel mindenkit az erőszakról való lemondásra, s arra buzdítottam, hogy tegyen még többet e téren" - mondta.
A 88 éves Mugabe az ország 1980-as függetlenné válás óta áll az ország élén, de kénytelen volt megosztani a hatalmat vetélytársával, Morgan Tsvangiraival - aki kormányfő lett - a 2008-as véres választási kampány után, amely kis híján polgárháborúba torkollott. A nemzeti egységkormány létrejötte ellenére az emberjogi aktivistákat gyakran őrizetbe veszik vagy zaklatják tevékenységük miatt, és a Tsvangirai-tábor tagjait rendszeresen zaklatja a rendőrség.
Az Egyesült Államok a zimbabwei kormány, hadsereg és kormányzó párt több mint ötven tisztségviselőjére rótt ki szankciókat, így tiltakozva az előző választások lezajlásának módja és az emberi jogoknak a Mugabe-rendszer általi sorozatos megsértései miatt. Az Európai Unió februárban feloldotta a vízumtilalmat és 51 személy banki követeléseinek a befagyasztását, hogy ösztönözze a "politikai reformok" előbbre jutását, de 112 emberrel, köztük Mugabével szemben még érvényben vannak a büntető intézkedések.
Kapcsolódó írások:
- Lépfene gyilkolta le egy zimbabwei nemzeti park állatait
- Kínzótábort lepleztek le egy zimbabwei gyémántbánya közelében
- Zimbabwe elhagyására szólította fel Mugabe az utolsó fehér farmereket is
- Oroszlánok és elefántok között edződött a zimbabwei hegyikerékpáros
- Az Európai Unió megerősíti a Zimbabwe elleni szankciókat
- Kanada szankciókat vezet be Zimbabwe ellen