Perzsa atom

Amerikai szenátus: újabb Irán-ellenes szankciók

Az amerikai szenátus hétfőn elfogadta azt a törvénytervezetet, amely újabb, az olajipart és bankszektort érintő, szankciókkal sújtja Iránt vitatott atomprogramja miatt.

2012.05.22 08:00MTI

A törvénytervezetről két nappal azelőtt szavazott a testület, hogy Bagdadban az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország felújítja a tárgyalásokat Teheránnal az iráni nukleáris fejlesztésekről, amelyekről a Nyugat azt gyanítja, hogy atomfegyver előállítására irányulnak. Az iszlám köztársaság következetesen tagadja ezt a feltételezést.

Barack Obama elnök decemberben írta alá azt a törvényt, amelynek értelmében büntetőintézkedésekkel sújtanak mindenkit, aki segítséget nyújt az iráni kőolajforrások fejlesztésében vagy bővítésében.

A szenátorok javasolták, hogy ezt egészítsék ki azoknak a magán- és jogi személyekkel, akik kereskednek az iráni olajipari és a tartályhajókat gyártó ágazattal.

A szenátus egyhangú döntése értelmében azoktól is megvonják a beutazás lehetőségét az Egyesült Államokba, és befagyasztják amerikai bankokban elhelyezett betéteiket, akik könnyfakasztó gázt, gumilövedékeket, egyéb olyan anyagokat adnak el Iránnak, amelyeket a teheráni rezsim tüntetések ellen vethet be.

A képviselőház már decemberben meghozta az Irán elleni szankciókról szóló törvénytervezetét. A kongresszus két háza a következő lépésben egyezteti a két szankcióváltozatot, és egységes törvénytervezetet alkot belőlük.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.