A DIMAR szerint lehetetlen, hogy megalakuljon
Nem lesz egységkormány Görögországban?
A görög Demokratikus Baloldal (DIMAR) vezetőjének hétfői nyilatkozata szerint lehetetlen nemzeti egységkormány alakítása a jelenlegi körülmények között.
2012.05.14 11:59MTIFotisz Kuvelisz az Antenna televíziónak a pártok jelenlegi helyzetével magyarázta a kudarcot, utalva a baloldali radikális SZIRIZA álláspontjára, hogy nem vesz részt a széles koalícióban. Márpedig szerinte a SZIRIZA nélkül a kormány "nem rendelkezne a társadalom és a parlament részéről szükséges támogatással"
Karolosz Papuliasz államfő vasárnap tárgyalt a pártok vezetőivel a kormányalakítás lehetőségéről. Az elnöknek csütörtökig van ideje arra, hogy megbízást adjon egy életképes koalíció felállítására, ellenkező esetben új választásokat kell kiírnia. Hétfő este félhétre újabb tárgyalási fordulóra hívta a pártvezetőket, de a SZIRIZA vezetője, Alexisz Ciprasz úgy nyilatkozott, hogy "a találkozón valószínűleg nem lesz jelen".
Papuliasz célja, hogy olyan négypárti koalíciót kovácsoljon egybe, amely nagy parlamenti többségre számíthat. A konzervatívok, szocialisták, baloldali radikálisak és a Demokratikus Baloldal elvileg osztják a nézetet, hogy országuk maradjon az eurózóna tagja. A SZIRIZA azonban a megszorító intézkedések befagyasztását követeli. Az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodás egyoldalú felmondása azonban veszélyezteti a hitelezés további folyósítását. Ráadásul a görög pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az országnak csak június közepéig van anyagi fedezeti, kölcsöneinek törlesztésére utána már nem lenne módja, vagyis bekövetkezhet az államcsőd.
Az elmúlt napokban egyre több szakértő reális esélyt lát arra, hogy Görögország elhagyja az eurózónát. Bár a drachmához való visszatérés súlyos veszteségeket jelentene az ország lakosságának, tény, hogy az ország versenyképessége - a drachma leértékelése nyomán - javulna. Ugyanakkor, mivel a görög költségvetés most is deficites, vagyis az államháztartásnak nagyobbak a kiadásai, mint a bevételei, a görögöknek további óriási áldozatokat kellene hozniuk.
Ha nem sikerül a kormányalakítás, akkor az athéni parlament csütörtökön feloszlatja magát, és a görögök június 17-én
ismét az urnák elé járulhatnak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06