A helyzet még feszült
ENSZ-megbízott: Líbia a demokrácia irányába halad
Az ENSZ különmegbízottja szerint Líbia instabil, de a demokrácia irányába halad.
2012.05.11 08:08MTIIan Martin, az ENSZ líbiai különmegbízottja a Biztonsági Tanács csütörtökön tartott ülésén elmondta: vannak arra utaló pozitív jelek, hogy az ország a demokrácia felé halad, de a régi feszültségek fegyveres konfliktusokká szélesedtek, még mindig kínoznak foglyokat és növekszik az elégedetlenség a fegyveres felkelés egykori résztvevői között.
Kevesebb mint hét hónappal Moammer Kadhafi 42 évig tartó önkényuralmának megdöntése után a szabad média és a civil szervezetek gyors ütemben fejlődnek, a líbiaiak mindinkább gyakorolják a szólásszabadságot, egyre erősebben vágynak arra, hogy nemzeti kérdésekben hallassák hangjukat, és eltökéltek abban, hogy a vezetők elszámoltathatóságát kikényszerítsék - véli a diplomata.
Hozzátette: miközben az ország a júniusi parlamenti választásokra készül, az ideiglenes kormány továbbra is csak ott tart, hogy igyekszik megteremteni a jogállamiságot, "egyfajta bizonytalanság" érződik egy törékeny rendszerben. Nem kis eredmény, hogy a választók bejegyzésének május 1-jei megkezdése óta közel egymillió ember jelentkezett, s Miszráta után több városban is megtartották, illetve megtartják a következő hetekben a helyhatósági választásokat.
Az újonnan megtalált szabadsággal együtt azonban felszínre kerültek és helyenként fegyveres összecsapásokká fajultak a Kadhafi-korszak alatt elfojtott helyi konfliktusok. A kormány minden esetben gyorsan és a tapasztalatokat figyelembe véve egyre jobban reagált, de szavatolnia kell a hosszú távú biztonságot, szolgáltatásokat kell nyújtania és folytatnia kell a megbékítést az érintett városokban - tette hozzá az ENSZ-különmegbízott.
Kiemelte, hogy a Kadhafi uralmát megdöntő felkelés résztvevői egyre elégedetlenebbek, például azért, mert szerintük méltánytalanul bánnak a harcokban megsérült bajtársaikkal, vagy éppen nem kapnak fizetést. Martin sürgette a líbiai kormányt, hogy fokozza a harcosok leszerelésére és a társadalomba való visszailleszkedésükre irányuló erőfeszítéseit.
Martin megjegyezte, hogy komoly akadályok nehezítik a polgároknak az igazságszolgáltatáshoz való joguk érvényesítését. Nagyon lassan halad a börtönök átadása a belügyminisztériumnak, amelynek eddig csak 31 létesítmény és háromezer rab került a fennhatósága alá. További mintegy négyezer ember sínylődik különböző fegyveres csoportok fogságában ismert vagy titkos börtönökben, s még mindig érkeznek jelentések kínzásokról és rossz bánásmódról.
Martin haladást tapasztalt a gazdaság terén. Líbiában jelenleg napi négymillió hordó olajat termelnek ki, s vannak látható jelei az új kereskedelmi tevékenységnek. A helyreállítás azonban lassan fog haladni mindaddig, amíg a biztonságot meg nem teremtik, s a befektetők és külföldi társaságok vissza nem térnek.
Kapcsolódó írások:
- Líbia akar ítélkezni Kadhafi fia fölött
- Fulladás okozhatta a volt líbiai olajipari miniszter halálát
- Bécs volt a volt líbiai kormányfő második otthona
- Rejtélyes körülmények között halt meg az egykori líbiai kormányfő
- A volt líbiai külügyminiszter szerint hamisítvány a kampányfinanszírozási dokumentum