Tizenöt szempont alapján készült a lista
Tíz országban rendkívül erős a cenzúra
A Sajtószabadság Világnapja alkalmából a Bizottság a Újságírók Védelmére (CPJ) jogvédő szervezet tíz olyan országot tüntetett fel kedden nyilvánosságra hozott listáján, amelyek különösen szigorúan cenzúrázzák a sajtót. A CPJ szerint ebből a szempontból Eritrea áll az élen.
2012.05.02 11:20MTISzorosan követi az afrikai országot Észak-Korea, Szíria és Irán. A CPJ értékelése szerint ehhez az országcsoporthoz tartozik még Egyenlítői-Guinea, Üzbegisztán, Mianmar, Szaúd-Arábia, Kuba és Fehéroroszország is.
A New York-i székhelyű szervezet 15 szempontot figyelembe véve állította össze a listát. Ezek között van az internetes hozzáférés megakadályozása, a felvételkészítés korlátozása, a magánkézben lévő vagy független média hiánya, az újságírók mozgásának korlátozása.
Eritreában Iszajasz Afeverki elnök vaskézzel irányítja a sajtót, külföldi újságírók nem léphetnek be az ország területére, a hazai médiát teljes egészében a kormány ellenőrzi - áll a CPJ indoklásában.
A CPJ megállapítja, hogy Észak-Koreában némi előrehaladás történt. A még ma is nagyon titkolózó ország cenzúráján egy piciny rés keletkezett azzal, hogy az AP hírügynökség irodát nyithatott Phenjanban. Észak-Korea a CPJ legutóbbi listáján 2006-ban még az első helyen szerepelt.
Szíriában és Iránban viszont jelentősen szigorodott a cenzúra, ami a két országban jelentkező társadalmi elégedetlenségnek tudható be. Szíria kitiltotta a külföldi újságírókat, a helyi riporterek mozgását pedig erősen korlátozza. Iránban honlapokat tiltottak le, újságírókat börtönöztek be, hogy ezzel is korlátozzák az információ áramlását.
Egyenlítői-Guineával kapcsolatban a jelentés megállapítja, hogy az afrikai országban a sajtó ellenőrzését közvetlenül vagy közvetve az elnök gyakorolja.
Üzbegisztánban nincs független sajtó,a külföldnek dolgozó újságírókat zaklatják és üldözik - mutat rá a szervezet. Mianmarban az elkezdődött politikai reformok egyelőre nem terjednek ki a szigorú cenzúratörvényekre. Szaúd-Arábiában a politikai elégedetlenség miatt szorítottak a korlátozásokon. Kubában a kommunista párt teljes egészében ellenőrzi a hazai médiát. Fehéroroszországban pedig a legutóbbi leszámolás azt is illegalitásba kényszerítette, ami megmaradt a független médiából- állapította meg jelentésében a jogvédő szervezet.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06