Kedd óta akadályozzák a törvényhozás munkáját
A parlamenti ellenzék jelentést követel Timosenko bántalmazásáról
Az ukrán parlamenti ellenzék jelentést követel a bebörtönzött Julija Timosenko bántalmazásáról a főügyészségtől és a büntetés-végrehajtási szolgálat vezetőjétől: követelésüket nyomatékosítva kedd óta akadályozzák a törvényhozás munkáját.
2012.04.25 11:11MTIA képviselők egész éjjel az ülésteremben tartózkodtak, és szerdán kora reggel elfoglalták a házelnökség és a kormány számára fenntartott helyeket.
A képviselők kedden azután kezdték meg a törvényhozás munkájának akadályozását, amikor nyilvánosságra került Timosenko ügyvédjének kijelentése, miszerint a volt kormányfőt a kíséret bántalmazta, amikor akarata ellenére a börtönből a harkivi vasutas kórházba szállították.
Eközben orvos végzettségű parlamenti képviselők érkeztek a kacsanyivkai női börtönhöz, ahol a hivatali hatalommal való visszaélés vádjával hétévi elzárásra ítélt Timosenko büntetését tölti, s amely előtt több tucatnyian tüntetnek.
"Addig akarjuk akadályozni a parlamenti munkát, amíg nem érjük el, hogy a képviselőinket beengedik Timosenkóhoz. Várjuk a főügyészt és a büntetés-végrehajtásiakat is" – mondta újságíróknak Andrij Sevcsenko, az ellenzéki politikus vezette Julija Timosenko Tömbje (BJuT) frakció képviselője.
A bántalmazás ellen tiltakozva a volt kormányfő bejelentette, hogy április 20-tól éhségsztrájkot folytat. Ügyvéde, Szerhij Vlaszenko azt mondta, hogy védence meglátogatásakor véraláfutásokat látott a testén. Mint mondta, a Timosenko által bejelentett éhségsztrájk "tiltakozás mindaz ellen, ami az országban és ami személyesen vele történik".
Timosenko a védőjének átadott levélben azt írta, hogy április 20-án este három ember lerángatta őt a cellájában az ágyról, hogy kórházba vigyék, és amikor védekezett, megütötték, ezt követően pedig elvesztette az eszméletét.
Vlaszenko hozzátette: a volt kormányfő nem egyezett bele a vizsgálatokba, amelyeket azért akartak elvégezni, hogy megállapítsák, nem saját maga okozta-e magának a sérüléseket. "Természetes, hogy Timosenko nem tudott magának ilyen súlyos sérüléseket okozni, amelyek után négy nappal is öklömnyi kék foltok maradtak" – így Vlaszenko.
A büntetés-végrehajtás határozottan cáfolta ezt azt információt.
Szerdán Timosenko mintegy száz híve tüntetett a börtön előtt. Közöttük voltak az orvos végzettségű ellenzéki képviselők, a politikus egyik ügyvéde, valamint a lánya, Jevhenyija is, aki bement a börtönbe.
Andrij Kozsemjakin ügyvéd közölte: követelik, azonnal engedjék be az orvos képviselőket Timosenkóhoz. Amennyiben a volt kormányfő bántalmazása beigazolódik, nemzetközi vizsgálatot és a felelősök megbüntetését fogják követelni – közölte az Unian hírügynökséggel Julija Hermanova, a Haza párt harkivi szervezetének szóvivője.
A büntetés-végrehajtás szerdán bejelentette, hogy két elítéltek helyeztek el Timosenko cellájában. Timosenko mindkét új cellatársát gazdasági bűncselekményekért ítélték el, az egyiket pénzhamisításért, a másikat pedig "más vagyonának eltulajdonításáért".
Timosenkónak a kacsanyivkai börtönben töltött első napjától Julija Abaplova, az egyik nagybank harkivi fiókjának volt vezetője a cellatársa. Abaplovát 2011 szeptemberében ítélték hétévi börtönre és vagyonelkobzásra. Kedden saját írásbeli kérésére egy másik zárkában helyezték el.