Francia elnökválasztás

Hollande megelőzte Sarkozyt - előretör a szélsőjobb?

A hivatalos eredmények szerint Francois Hollande szocialista jelölt 28,63 százalékkal megelőzte a hivatalban lévő Nicolas Sarkozyt a francia elnökválasztás első fordulójában. Európában a legnagyobb visszhangot mégsem ez, hanem az euroszkeptikus szélsőjobboldal jelentős előretörése váltotta ki.

2012.04.24 07:15MTI

A május 6-i második fordulóban Hollande Sarkozyvel mérkőzhet meg, a jelenlegi konzervatív államfőre a választók 27,18 százaléka szavazott. A harmadik helyen végzett szélsőjobboldali Marine Le Pen, a Nemzeti Front jelöltje 17,9 százalékot kapott, ami miatt több európai ország vezető politikusai súlyos aggodalmuknak adtak hangot.

A német kormány szóvivője a francia elnökválasztások első fordulójában elért szélsőjobboldali sikert nyugtalanítónak nevezte. Georg Streiter szerint a Nemzeti Front jelöltjére, Marine Le Penre leadott szavazatok magas száma riasztó, a második forduló azonban megnyugvást hozhat - jelentette Bálint Marcell, az MTI berlini tudósítója.

A kormány képviselője megerősítette, hogy Angela Merkel kancellár továbbra is Sarkozyt támogatja. Hozzátette, hogy a német és a francia kormányzat viszonya "teljes mértékben független" a vezető pozíciókat betöltő személyek kilététől, és Merkel jól együttműködik a francia elnökkel, bárki legyen is az.

Hasonlóan vélekedett Guido Westerwelle külügyminiszter is, aki szerint a német-francia kapcsolat kulcsfontosságú az uniós integráció jövője szempontjából.Németország ezért a Franciaországgal való szoros együttműködés lehetőségét keresi akkor is, ha Hollande lesz a következő államfő.

Az Európai Bizottság arra biztatta az európai vezetőket, hogy ne engedjenek a populista veszély kísértésének, és közösen munkálkodjanak a béke és a növekedés Európájának előmozdításáért.

Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter az Európai Unió (EU) külügyminisztereinek hétfői találkozóján részben Sarkozy elnököt tette felelőssé azért, hogy a szélsőséges Nemzeti Front elnöke jó eredményt ért el a vasárnapi voksoláson. Asselborn szerint Sarkozy szigorúbb bevándorlási politikára és a schengeni övezet reformjára tett javaslataival segítette hozzá Le Pent a csaknem 18 százalékos szavazati arány eléréséhez.

Villy Sonvdal dán külügyminiszter annak a véleményének adott hangot, hogy a vasárnapi választási eredmények "rendkívül aggasztóak". Az unió soros elnökségét ellátó Dánia külügyminisztere úgy vélte, hogy Franciaország követi az egyre szélsőségesebbé váló Európát, amivel Finnországra s egyben saját országára is utalt.

"Aggályosnak tartom, amit látunk, ez ellentétes a nyitott társadalmakkal, egy nyitott Európával. Ez nyugtalansággal tölt el, és nem csak Franciaország kapcsán" - fejtette ki ezzel összefüggésben Carl Bildt svéd külügyminiszter.

Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter szerint a francia szélsőjobb előretörése minden tagállamot elgondolkodásra kell késztessen.

A francia lapok ugyancsak elsősorban a szélsőjobb előretörését kommentálták. A konzervatív Le Figaro szerint Le Pen eredménye nyitottá tette a második fordulót. Szerkesztőségi írásában a lap úgy vélte, hogy amennyiben a szélsőjobboldali szavazók nem támogatják Sarkozy-t a második fordulóban, nekik kell a felelősséget vállalniuk azért, hogy a baloldal ismét hatalomra kerül. "Ha az FN szavazói el akarják kerülni a politikák legrosszabbikát, akkor nem lesz más választásuk, mint az, hogy Sarkozyre szavaznak annak érdekében, hogy megússzák Hollande-ot" - írta címlapján a Le Figaro.

A várt párbaj... és egy meglepetés - írta a Le Parisien címlapján az első három helyen végzett elnökjelölt fotója felett. A fővárosi napilap szerint az első fordulóban nem az volt a meglepetés, hogy Marine Le Pen végzett a harmadik helyen, hanem az, hogy rekordméretű, 18 százalékos támogatottságot kapott. Emiatt még nem lehet tudni, milyen szerep jut neki a két forduló közötti kampányban, illetve azt sem, hogy az eredmény milyen hatással lesz a második forduló kimenetelére.

A többi európai ország sajtója általánosságban szkeptikusan ítélte meg Nicolas Sarkozy újraválasztási esélyeit, és megrökönyödve kommentálta a szélsőjobbra leadott szavazatok nagy számát.

- Számos jel utal arra, hogy a francia választók semmire sem vágynak jobban, mint a "politikai feszültség" mérséklődésére, és senki sem testesíti meg jobban ezt a vágyakozást, mint Francois Hollande - írta a Die Presse című konzervatív osztrák napilap vezércikkében. Hollande a szó szoros értelmében vett "gyengeáramú politikus", akinek soha nem kellett kitennie a lábát a pártműhely védettségéből. Ha Hollande-ot választják a franciák a második fordulóban, akkor lejjebb kell srófolniuk elvárásaikat, mert az ő energiája nem lesz elegendő ahhoz, hogy megvédje Franciaország helyét az európai politika "első ligájában" - vélekedett a Die Presse.

Marine Le Pen szereplése csaknem még Hollande szakaszgyőzelménél is inkább megjegyzésre méltó - írta tudósításában a Der Standard című liberális osztrák napilap. Sarkozynek a győzelemhez a szélsőjobbról, valamint középről, Francois Bayrou szavazóitól is voksokat kellene begyűjtenie, emellett minden bizonytalan szavazót maga mellé állítania. Ezzel még "az Elysée-palota kis mindenesének" is nagyon magasan van a léc - vélte a Der Standard.

A "mozdulatlan" Hollande győzött, Sarkozy még remél, az igazi robbanást Marine Le Pen hozta - összegezte a választás eredményeit a Corriere della Sera. Az olasz napilap hangsúlyozta, az V. köztársaságban még nem fordult elő, hogy az első fordulót nem a hivatalban levő elnök nyerte volna.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.