Grass-ügy
Nem tabu Izrael bírálata a németek többsége szerint
A németek többsége szerint Izrael bírálata nem tabu, csaknem minden második választásra jogosult német pedig úgy gondolja, hogy Irán sokkal inkább fenyegeti a békét, mint a zsidó állam.
2012.04.22 19:31MTIEzt mutatta ki egy felmérés, amelyet a Welt am Sonntag című vasárnapi német lap ismertetett Günter Grass Nobel-díjas német író Izraelt bíráló versével kapcsolatban.
Grass az Amit el kell mondani című, világszerte számos bírálatot kiváltó versében arról írt, hogy az egyre nagyobb atomarzenállal rendelkező Izrael veszélyezteti a világbékét, és megelőző csapást fontolgat Irán ellen, ezt azonban nem lehet szóvá tenni anélkül, hogy az embert ne vádolják rögtön antiszemitizmussal.
Ez utóbbi véleményt Németországban nem osztja a többség. A választásra jogosultak 75 százaléka szerint Németország ugyanúgy bírálhatja Izraelt és a zsidó állam politikáját, mint bármely más országét. Ugyanakkor 22 százalék egyetért azzal az állítással, hogy "bizonyos dolgokat nem szabad kimondani, ha Izraelről és a zsidókról van szó" - mutatta ki az Infratest-Dimap közvélemény-kutató intézet reprezentatív felmérése.
Az Izrael és Irán közti konfliktussal kapcsolatban 48 százalék úgy vélekedik, hogy Irán jelenti a nagyobb veszélyt a békére, s csupán 18 százalék gondolja, hogy Izrael veszélyezteti a békét nagyobb mértékben, míg 22 százalék szerint nincs különbség ebből a szempontból a két ország között.
A többség - 58 százalék - úgy vélekedik, hogy az iráni atomprogram igen komolyan fenyegeti Izrael létét. Harmincegy százalék szerint az iráni atomprogram kismértékben jelent, vagy egyáltalán nem jelent fenyegetést a zsidó államra nézve.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a lapnak adott interjúban úgy vélte, Grass verse "totálisan botrányos", az pedig "még inkább felháborító", hogy a szöveg "nem valami tizenéves neonácitól, hanem egy Nobel-díjas némettől származik". Hozzátette: a vers alapján ítélve a 84 éves szerző nincs erkölcsi ítélőképessége birtokában, hiszen az alkotásban "a támadóból lesz az áldozat és az áldozatból a támadó". Hangsúlyozta: kétségtelen, hogy az iráni rezsim Izrael megsemmisítésére törekszik, és "biztos, hogy minden lehetőt megtesz e cél elérése érdekében".
Az izraeli-német viszonyról szólva kifejtette: a két ország kapcsolata a második világháború óta "rendkívül erős", és vannak olyan oldalai is, amelyekről Németországban valószínűleg nem is igen tudnak. Ilyen terület a hírszerzés és a terrorizmus elleni harc - mondta Netanjahu, kiemelve, hogy az intenzív együttműködés az utóbbi években nem csak izraeli polgárok életét, hanem "nagyon-nagyon sok német állampolgár életét is megmentette".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06