Lesz megoldás?
Patthelyzet a tengeren Peking és Manila között
Peking hétfőn sürgette, hogy a vitatott hovatartozású dél-kínai tengeri Huangjan (Huangyan) sziget vizeiről távozzon a Fülöp-szigetek régészeti kutatást végző hajója; a Fülöp-szigeteki elnök jelezte, el akarja kerülni a katonai konfrontációt.
2012.04.16 18:29MTIA kínai külügyi szóvivő szerint "a vonatkozó nemzetközi egyezmények" és a kínai jogszabályok szerint azon a helyen sem szervezetek, sem magánszemélyek nem végezhetnek ilyen jellegű tevékenységet a kínai kormány engedélye nélkül.
A Fülöp-szigetek külügyminisztere Albert del Rosario a hét végén közölte, hogy egy kínai hajó zaklatta azt a Fülöp-szigeteki bejegyzésű hajót, amely felmérést végez a környéken. Manila tiltakozott, amiért kínai hajók akadályozták kutatóhajójuk munkáját, s a hajó felett egy kínai repülőgép többször is átrepült.
Hírügynökségi jelentések szerint Benigno Aquino, a Fülöp-szigetek elnöke hétfőn azt hangoztatta, hogy nem kockáztat egy háborút Kínával a vitatott hovatartozású területek miatt. Ugyanakkor aláhúzta, Manila érvényesíteni fogja szuverenitását a szóban forgó sziklazátony felett.
Mint mondta, országa visszahívta hadihajóját és a parti őrség egy hajóját küldte a helyére, hogy enyhítse a feszültséget. Hozzátette: Manila folytatja tárgyalásait Pekinggel, hogy megoldja a patthelyzetet, amely a múlt héten kedden kezdődött.
Ekkor két kínai járőrhajó megakadályozta, hogy a Fülöp-szigeteki hatóságok szerint tilosban járó kínai halászokat őrizetbe vegyék. A kínai halászhajók a hét végén elhagyták a területet, ám a kínai megfigyelő őrhajók közül volt amelyik a helyszínen maradt, a fülöp-szigeteki hajó társaságában.
Hírek szerint a két ország diplomatáinak hétfőn felújított megbeszélései nem vittek közelebb a megoldáshoz. A kínai nagykövetség munkatársának nyilatkozata szerint nem volt áttörés.
A kínai külügyi szóvivő, Liu Vej-min (Liu Weimin) mindeközben megerősítette, hogy a diplomáciai csatornákon fenntartják az érintkezést, s hogy a vita fő kiváltója, hogy "a Fülöp-szigetek megsértette Kína szuverenitását".
Azzal kapcsolatban, hogy a Fülöp-szigetek és az Egyesült Államok hétfőn közös hadgyakorlatot kezdett, Liu megjegyezte, Kína reméli, hogy az érintett országok többet tesznek a regionális béke és stabilitás elősegítéséért, valamint a kölcsönös bizalom megerősítéséért.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06