Rendkívüli ülést tart az ENSZ Biztonsági Tanácsa

Hiába a tiltakozás: Észak-Korea fellőtte a rakétát

Az előzetes nemzetközi tiltakozások dacára Észak-Korea pénteken fellőtte nagy hatótávolságú rakétáját, amellyel állítása szerint műholdat kívánt a világűrbe juttatni, de kudarcot vallott: a rakéta nem sokkal a felbocsátás után a tengerbe zuhant.

2012.04.13 07:30MTI

Peking önuralomra int

Peking reméli, hogy a felek nem tesznek semmi olyat, amivel megsértenék a Koreai-félsziget békéjét és stabilitását - olvasható Liu Vej-min (Liu Weimin) külügyi szóvivő kétsoros közleményében a kínai külügyminisztérium honlapján.
   
A szóvivő péntek délutáni szokásos sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva közölte, Kínát nem értesítették előzetesen a műhold fellövésének pontos időpontjáról.
   
Liu aláhúzta, "a jelenlegi körülmények között a nemzetközi közösség szavainak és tetteinek a Koreai-félsziget és Északkelet-Ázsia békéjének és stabilitásának a fenntartását kell szolgálnia. Ez minden fél közös érdeke." Hozzátette, Peking egyidejű kapcsolatot tart Phenjannal, Moszkvával, Washingtonnal, Szöullal és Tokióval és ennek folytatását reméli.
   
Időközben az orosz, a kínai és az indiai külügyminiszter moszkvai találkozóján az érintett feleket önmérsékletre kérte és közösen sürgették a Koreai-félsziget leszerelését célzó hatoldalú tárgyalások felújítását.
   
A China Daily című angol nyelvű napilap internetes oldalán fényképet közöl az észak-koreai irányító központról azzal a képaláírással, hogy a Dongcsang-ri űrközpontból helyi idő szerint 7 óra 39 perckor indították útjára a rakétát, amely röviddel azután darabokra tört és a tengerbe hullott.
   
A hivatalos észak-koreai hírügynökség, a KCNA - a szöuli, a tokiói és a washingtoni megerősítést követően - röviden közölte a kudarc tényét és azt, hogy tudósok, valamint műszaki szakemberek, szakértők kutatják az okokat.

A G8-külügyminiszterek elítélték a észak-koreai rakétaindítást

A G8-csoport külügyminiszterei közleményben elítélték péntek hajnalban az észak-koreai rakétaindítást, és azt ígérték, hogy megpróbálják elérni az ENSZ Biztonsági Tanács "megfelelő válaszát".

A külügyminiszterek kétnapos washingtoni tanácskozása már a rakétafellövés előtt véget ért. A közleményt a rakétaindítás után adták ki. Felszólították Észak-Koreát, hogy tartózkodjon a további rakétaindításoktól, és minden olyan akciótól, amely súlyosbítja a helyzetet, növeli a feszültséget a Koreai-félszigeten.
   
A G8-ak leszögezik közleményükben, hogy a rakétaindítással Észak-Korea megszegte az ENSZ BT több határozatát, valamint hogy magatartása aláássa a térség békéjét és stabilitását.
   
"Más országokkal együtt készek vagyunk arra, hogy Észak-Korea tetteire válaszul intézkedéseket hozzunk" - fogalmaztak a miniszterek, egyben sürgették a Biztonsági Tanácsot,  hogy a helyzetnek megfelelően reagáljon. Felszólították továbbá Phenjant, hogy tegyen eleget nemzetközi kötelezettségeinek, köztük azoknak, amelyeket az atomprogramja leszereléséről szóló hathatalmi tárgyalásokon tett 2005-ben, valamint azoknak, amelyek BT-határozatokból hárulnak rá. Vagyis, hogy "maradéktalanul, ellenőrizhetően és visszafordíthatatlanul" semmisítse meg minden atomfegyverét, számolja fel atom- és ballisztikusrakéta-programját.

Szöul szerint Phenjan növelte fegyveres erőinek riadókészültségét

Észak-Korea, amely a nemzetközi tiltakozások ellenére pénteken (sikertelen) rakétakísérletet hajtott végre, emelte fegyveres erőinek riadókészültségi szintjét - közölte a dél-koreai nemzetvédelmi miniszter.

"Észak-Korea (hadserege) fokozta éberségét" - jelentette ki hivatalának tájékoztatása szerin Kim Kvan Dzsin a parlament védelmi bizottságban, de az nem derült ki szavaiból, hogy a phenjani döntés a rakétaindítás előtt vagy utána született-e.
   
A jól felszerelt észak-koreai néphadsereg állománya mintegy 1,2 millió fő, az ország összlakossága körülbelül 24,5 milliós.
   
A miniszter találkozott pénteken James D. Thurman tábornokkal, a Dél-Koreában állomásozó amerikai erők parancsnokával és Sung Kimmel, az Egyesült Államok szöuli nagykövetével, s "megfelelő szankciókra" kérte őket az északi rakétakísérlet után - mondta a minisztérium egyik szóvivője.
   
A szöuli parlament védelmi bizottsága olyan határozatot fogadott el, amely "erélyes" választ követel minden újabb észak-koreai "provokációra". A dokumentum szerint Északnak "haladéktalanul fel kell függesztenie a tömegpusztító fegyverek és nagy hatótávolságú hordozóeszközök fejlesztését".
   
Észak- és Dél-Korea csak fegyverszünetet kötött az 1950-1953-as koreai háború végén, békeszerződést nem.

Visszafogottságra int India, Kína és Oroszország

India, Kína és Oroszország külügyminiszterei felelősségteljes magatartásra és visszafogottságra szólítottak fel pénteken Moszkvában az észak-koreai rakétaindítással kapcsolatban.

Szergej Lavrov a kollégái - Szomanahalli Mallaiah Krisna indiai és Jang Csie-cse (Yang Jiechi) kínai miniszter - társaságában megtartott sajtóértekezleten hangoztatta: meg vannak győződve arról, hogy ezekre a kihívásokra csak politikai-diplomáciai eszközökkel szabad válaszolni. 
   
A politikus szólt arról, hogy összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) rendkívüli ülését, amely majd reagál a történtekre. Lavrov azonban sietett hangsúlyozni, hogy haszontalan minden további szankció Észak-Koreával szemben. Hozzátette, hogy az ülésén a BT határozatának megsértését fogja megvizsgálni, de a válasznak kiegyensúlyozottnak kell lennie. India, Kína és Oroszország úgy véli, hogy a helyzet rendezése szempontjából újabb büntetőintézkedések nem járnának haszonnal.

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. Peking önuralomra int

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.