Afrika elutasítja az "állítólagos" deklarációt

Az AU sem ismeri el Észak-Mali függetlenségét

A regionális szervezet közölte: az Afrikai Unió (AU) "teljességgel elutasítja" az Észak-Mali függetlenségét kimondó "állítólagos" deklarációt, amelyet egy tuareg csoport tett közzé.

2012.04.06 16:20MTI

Jean Ping, az AU bizottságának elnöke "határozottan elítéli ezt a bejelentést, amelyet semmisnek és érvénytelennek" tart, és Afrika "ezen elvi álláspontjának teljes támogatására" kéri a nemzetközi közösséget. Magyarázatul emlékeztetett a követendő alapelvre, vagyis arra, hogy "a függetlenség elnyerésekor örökölt afrikai határok érinthetetlenek".
   
A Mali északi részét elfoglaló tuareg lázadók legjelentősebb szervezete pénteken kiáltotta ki az országrész, Azavad függetlenségét, de ezt egyelőre senki sem ismerte el. Elutasító nyilatkozatot adott ki a volt gyarmattartó, és a térségben nagy befolyást élvező Franciaország, akárcsak az Európai Unió, és a szomszédos Algéria, ahol szintén élnek tuaregek. Algír helyzetét súlyosbítja, hogy az Azavadi nemzeti Felszabadítási Mozgalom (MNLA) előrenyomulását kihasználó iszlamista szélsőségesek elrabolták egy konzulját és munkatársait az elfoglalt Észak-Maliban.
   
Algírban bejelentették, hogy vasárnap tanácskozást tart a mali helyzetről "az új fejlemények fényében" Algéria, Niger és Mauritánia. Mindhárman szomszédosak Malival, és "regionális stratégiai partnerség" köti őket össze. A külügyminiszteri találkozó helyszíne Nouakchott, mauritániai fővárosa lesz.
   
Tarik Mira, az algériai parlament külügyi bizottságának a tagja az El Vatan című lapban úgy értékelte a helyzetet, hogy "a nyugati hatalmak nyilvánvaló okok miatt nem fognak katonailag beavatkozni Maliban, hanem Algériát fogják buzdítani a mali válság kezelésére, vagyis azt az országot, amelynek a leghosszabb határa van Malival, és megbízható tapasztalatokkal rendelkezik a terrorizmus elleni küzdelemben".
   
A lap szerint ezt megerősíti magas beosztású amerikai látogatók tanácskozása Algírban, ahol szerdán járt Carter Ham tábornok, az Africom (az Egyesült Államok afrikai haderői) parancsnoka és Johnnie Carson külügyi államtitkár-helyettes. Sokatmondó, hogy nem csak a külügyminiszterrel, a védelmi miniszterrel, az afrikai ügyek miniszterével és a vezérkari főnökkel találkoztak, hanem fogadta őket Abdel-Azíz Buteflika államelnök is.
   
Tarik Mira a lapban azt mondta, hogy az iszlamisták a konzul és munkatársai elrablásával "hadat üzentek az algériai államnak". Az emberrablást elítélte az MNLA is, és szóvivője útján kinyilvánította, hogy kész a harcra az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat ellen.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.