Elhallgattak a fegyverek
Kihaltak az utcák: Maliban a puccs utánmegállt az élet
Elhallgattak a fegyverek, de kihaltak az utcák és a forgalom nagyon lelassult Bamako fővárosában pénteken, egy nappal azután, hogy zendülő katonák államcsínyt hajtottak végre.
2012.03.23 14:55MTIAmadou Toumani Touré államfő tartózkodási helye ismeretlen. Amadou Haya Sanogo százados, a lázadók vezetője televíziós beszédében mindössze annyit közölt, hogy az elnök ép és egészséges. Hozzátette, hogy az eddig letartóztatott minisztereknek sem esett baja, de mindannyiukat bíróság elé állítják.
Bizonytalanság uralkodik a 15,4 milliós lélekszámú nyugat-afrikai országban, amely a kontinens egyik legdemokratikusabb országának számított. A puccsisták kijárási tilalmat rendeltek el az este hat órától reggel hat óráig tartó időszakra. A fővárosban számos üzlet zárva maradt, a közintézmények és a bankok többsége sem működik.
Az állami televízió és rádió székházának udvarán hegyekben állnak az előző napokban ellopott vagy elrabolt tárgyak, televíziók, számítógépek és bútorok. A zendülők arra kérték a tulajdonosokat, hogy menjenek és vigyék haza vagyontárgyaikat.
Az Amadou Haya Sanogo százados vezetésével megalakított katonai junta, a Nemzeti Bizottság a Demokrácia és az Állam Helyreállításáért (CNRDRE) elítélte a vandál cselekedeteket és felszólította a katonákat, hogy segítsék a "béke légkörének" visszaállítását. Egyúttal felszólította az államigazgatás dolgozóit, hogy jövő kedden, március 27-én vegyék fel a munkát.
Eközben az önrendelkezés jogának nevében a függetlenség kivívását zászlajukra tűző tuareg lázadók bejelentették, hogy folytatják január közepén megindított offenzívájukat Mali északi részén, míg ki nem verik onnan a hadsereget.
Az Azavadi Nemzeti Felszabadítási Mozgalom (MNLA) honlapján nyilvánosságra hozott közleményben óva intették a katonai juntát, hogy támadást intézzen a tuareg népcsoport ősi földjén, Azavadban élő polgári lakosság ellen. A spontán zendülést a katonáknak az a követelése váltotta ki, hogy kapjanak jobb fegyvereket és felszerelést a tuareg lázadók és fegyveres iszlamista csoportok ellen január közepe óta folyó harcokban.
Eredetileg azt mondták, hogy nem akarják elkergetni a köztársasági elnököt, de "azt akarták, hogy tegye rendbe a dolgokat".
A lecsendesítésükkel próbálkozó védelmi minisztert kővel dobálták meg, és elkergették a laktanyájukból. Ezután a levegőbe lövöldözve Bamako központjába vonultak, elfoglalták a tv-t és rádiót, majd az elnöki palotát, végül megalakították a juntát.
Az államfőnek kétszer is megválasztott Amadou Toumani Touré mandátuma a jövő hónapban jár le, április 29-ére írták ki a választást. Ennek megtartása a jelenlegi körülmények között nem tűnik valószínűnek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06