Burkolt fegyverkezés a műholdfelbocsátás?

Obama és Ri Mjong Bak: Észak-Korea leplezett atomrakéta-kísérletbe kezd

Barack Obama amerikai és Ri Mjong Bak dél-koreai elnök vasárnap egyaránt úgy ítélte meg, hogy Észak-Korea fegyverkezési célból kíván műholdat felbocsátani a közeljövőben, s követelték, hogy tegyen le erről.

2012.03.25 15:17MTI

Műholdas felvételek tanúsága szerint Észak-Korea az ország északkeleti részébe, a Dongcsang-ri bázisra szállította vonattal a szputnyik fellövéséhez szükséges hordozórakéta fő egységét - jelentette a dél-koreai és a japán média jól értesült forrásokra hivatkozva. Phenjan április 12-16. között akarja felbocsátani a Földet megfigyelő műholdat, Kim Ir Szen néhai koreai vezető születésének 100. évfordulója alkalmából. 1998 óta ez lesz a harmadik bejelentett műholdindítási kísérlet Észak-Korea részéről.
    
Az ENSZ és az észak-koreai atomprogramról Phenjannal tárgyaló Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Japán és Dél-Korea egyaránt attól tart, hogy Észak-Korea a hordozórakétával valójában ballisztikusrakéta-kísérletet akar végrehajtani. 
   
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a dél-koreai elnökkel, Ri Mjong Bakkal szombaton tartott találkozóján kijelentette, hogy a phenjani terv veszélyezteti a békét a térségben. A világszervezet első embere egy jövő heti, nukleáris biztonságról szóló csúcstalálkozóra érkezett a dél-koreai fővárosba, akárcsak az amerikai elnök. Barack Obama vasárnap ugyancsak tárgyalt Ri Mjong Bakkal, s utána együtt követelték, hogy Észak-Korea tegyen le műholdja fegyverkezési célú felbocsátásáról.
   
Az amerikai elnök és vendéglátója szerint a kísérlettel Észak-Koreának az a célja, hogy képessé váljon észak-amerikai célpontok elleni nukleárisrakéta-támadásra. Ri Mjong Bak a közös sajtóértekezleten "a nemzetközi békét és biztonságot fenyegető provokációnak" nevezte a tervezett rakétafelbocsátást, és követelte, hogy Észak-Korea haladéktalanul mondjon le róla.
   
Barack Obama arra figyelmeztette Phenjant, hogy ha ragaszkodik terve végrehajtásához, azzal azt kockáztatja, hogy nemzetközileg még jobban elszigetelődik. "Észak-Korea semmit nem ér el fenyegetésekkel és provokációkkal" - jelentette ki az amerikai elnök, hozzátéve, hogy a műholdfelbocsátás veszélybe sodorhatja azt a februári megállapodást, amelynek értelmében az Egyesült Államok élelmiszersegélyt nyújt Észak-Koreának, az pedig cserébe felhagy a fegyverkezési célú urániumdúsítással.
   
Az amerikai elnök hangsúlyozta azt is, hogy Észak-Korea egyetlen szövetségesének, Kínának szigorúbban kellene megítélnie a phenjani magatartást. "Hiszem, hogy Kína nagyon őszinte, amikor azt mondja, hogy nem akar nukleáris fegyverrel rendelkező Észak-Koreát látni. Kitartóan kell azonban cselekedni azért, hogy ez így legyen" - fogalmazott Obama.
   

Az amerikai elnök vasárnap ellátogatott a két Koreát elválasztó demilitarizált övezetbe is, és a "szabadság határvonalának" védelmezőiként méltatta az ott állomásozó amerikai katonákat.
    
Obama helikopterrel repült a Szöultól alig negyven kilométerre, a zónánál lévő Camp Bonifas amerikai katonai táborba, hogy az amerikai katonákkal találkozzék (Dél-Koreában összesen 28 ezren állomásoznak), megszemlélje az erődítményekkel bőven ellátott övezetet, egyben kifejezze szolidaritását Szöullal, s Phenjannak is üzenjen, mint az amerikai hadsereg főparancsnoka.
  
Az amerikai elnök dél-koreai katonákkal is találkozott a demilitarizált övezettől alig néhány száz méterre létesített megfigyelőponton, ahol távcsővel megszemlélhette a négy kilométer széles sáv északi oldalának határposztjait is.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.