Négy nap alatt meglettek a szükséges aláírások
Ez gyorsan ment: indulhat a szerbiai választásokon a VMSZ
Pásztor István pártelnök bejelentette: alig több mint négy nap alatt megszerezte a május 6-i szerbiai választásokon való induláshoz szükséges, bíróságilag hitelesített több mint tízezer támogató aláírást a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ).
2012.03.23 13:20MTIA VMSZ köztársasági listáján - amelyet Pásztor Bálint vezet - 250, a tartományi listán, amelynek első helyén Újhelyi Ákos áll, hatvan jelölt szerepel - mondta a politikus a párt listáit és programját ismertető sajtótájékoztatón.
A párt a hatvan vajdasági egyéni körzetből huszonhétben állít jelöltet, Pásztor István, a szabadkai 4-es körzetben indul. A politikus közölte, azért vállalkozott az egyéni indulásra, mert fontosnak tartja a térséghez kapcsolódó programok megvalósítását, Szabadka, Palics és környékük fejlesztését.
Vajdaság 45 önkormányzata közül 20 helyen indít a VMSZ egyéni listát – közölte a pártelnök.
A párt civilszervezetekkel, egyházakkal és az értelmiséggel folytatott konzultációsorozatot követően véglegesítette Vajdaságért, egy normális Szerbiában című választási programját. A program szlogenje jelzi, a párt számára Vajdaság elsőbbséget élvez, ám céljai csak akkor valósulhatnak meg, ha Szerbia át tudja lépni saját árnyékát és képes a fejlődésre – tudatta Pásztor István
Az átfogó, európai, polgári értékrenden alapuló program minden releváns kérdésre – nem csak a klasszikus kisebbségi témákra – megpróbál versenyképes választ adni – hangsúlyozta a pártelnök.
A párt programjának a sajtótájékoztatón kiosztott kivonata szerint az új szerbiai kormány számára az európai uniós tagság elnyerésének mindenek felett álló prioritást kell élveznie. Szerbiának egy Nyugat-orientált, az európai és transzatlanti szövetségi kapcsolatokat építő országgá kell válnia.
A VMSZ álláspontja szerint Szerbia mindaddig nem tud normális országgá válni, amíg nem képes szembenézni a koszovói válsággal. A választásokat követően az új kormánynak haladéktalanul hozzá kell látnia a Pristinához fűződő kapcsolatainak normalizálásához.
A párt hosszú távú célja, hogy Vajdaság törvényhozói, végrehajtási és részben igazságszolgáltatási autonómiával rendelkezzen. Szerbia közigazgatása és helyi önkormányzati rendszere gyökeres átalakításra szorul, a hatásköri és pénzügyi decentralizáció a két legsürgetőbb feladat.
A szervezet kiemelt céljának tekinti a munkahelyteremtő beruházásokhoz szükséges infrastrukturális fejlesztések megvalósítását a Vajdaságban, a határ menti térségekben pedig rendkívül fontos a határátkelők fejlesztése is.
A Szerbia exportjának csaknem negyedét előállító agrárágazat területén a párt alapvető elvárása, hogy a támogatási rendszer nélkülözze a politikai szempontokat, és részleteit a kormányzat minden évben a termelés megkezdése előtt hozza nyilvánosságra.
A most záruló parlamenti ciklus meghatározó eredménye a nemzeti tanácsokról szóló törvény elfogadása. A törvény megteremtette a jogi keretet a nemzeti közösségek kollektív jogainak gyakorlásához. A VMSZ célja, hogy a következő években megalkotandó, az oktatással, művelődéssel és a médiával kapcsolatos jogszabályok maradéktalanul tartsák tiszteletben a nemzeti tanácsok törvényes hatásköreit és a kisebbségek szerzett jogait, emellett szükség van egy új nyelvhasználati törvény megalkotására is.
A párt számára kiemelt fontossággal bír a vagyon-visszaszármaztatási és a rehabilitációs eljárások elősegítése, és az új kormánytól követelni fogják, hogy a történelmi egyházak vagyoni kárpótlása mihamarabb fejeződjön be. A VMSZ elvárja, hogy a 2016-ban záruló parlamenti ciklus végére szülessen egy közös magyar-szerb parlamenti nyilatkozat a második világháború tragikus eseményeivel kapcsolatban, és épüljön meg egy közös emlékhely.