Peking jogszerűnek érzi
Fennakadtak a vietnámi halászok Kína hálóján
Hanoi kérte, hogy Kína engedje el vietnámi hajók több mint két hete fogva tartott, összesen 21 fős legénységét, miután a vitatott hovatartozású dél-kínai-tengeri szigetek közelében elfogták őket: Peking csütörtökön, ezzel egy időben megerősítette, hogy ellenőrzései a területéhez tartozó vizeken jogszerűek.
2012.03.22 15:21MTIA halászok március 3-i őrizetbe vételével "komolyan megsértették Vietnám szuverenitását", mivel a dél-kínai-tengeri szigetek az országhoz tartoznak - hangoztatta a hanoi külügyminisztérium szóvivője közleményében.
Sajtójelentések szerint Kína 70 ezer jüan (11 ezer dollár) értékű büntetés megfizetését követelte a halászok elengedéséért cserébe, ami ellen a vietnámi hatóságok határozottan tiltakoznak.
Hanoi a halászok azonnali és feltétel nélküli szabadon engedését, hajóik visszaadását és a vietnámi vizeken a halászok akadályoztatásának megszüntetését kéri Pekingtől.
Az ügyben diplomáciai jegyzéket juttattak el Kína vietnámi nagykövetségére, továbbá a vietnámi hatóságok más intézkedéseket is tettek az ügy megoldására, egyben a vietnámi halászok jogainak biztosítására - derült ki a Luong Thanh Nghi által jegyzett külügyi közleményből.
A kínai külügyi szóvivő kitérő választ adott a helyzetre vonatkozó kérdésre, de megerősítette, hogy országának joga a vietnámi halászhajók ellenőrzése a Hszisa (Xisha), közismertebb nevén a Paracel-szigeteknél.
"A vietnámi félnek hatékony intézkedéseket kell tennie halászainak oktatására és meg kell akadályoznia azok illegális halászatát" - hangoztatta Hung Lej (Hong Lei) sajtótájékoztatóján. Mint mondta, az elmúlt időszakban nagy számban hatoltak be vietnámi halászhajók a szóban forgó szigetek vizeire, s ezzel megsértették Kína tengeri jogait és érdekeit.
"Kína vitathatatlan szuverenitással rendelkezik a Hszisa-szigetek és az azokat körülvevő vizek felett, s területi vizein joga a hajók ellenőrzése" - húzta alá Hung.
A Dél-kínai-tenger két nagyobb szigetcsoportja felett Vietnám és Kína teljes szuverenitást követel magának. A vitatott hovatartozású szigetek közül a legtöbbet Vietnám tartja ellenőrzése alatt. A szigetek környékén jelentős földgáz- és kőolajkészleteket sejtenek, a környező vizek gazdagok halban. Kína a vele vitában álló országoknak a kétoldalú megegyezést ajánlja, de az összeütközések a térségben egyre gyakoribbak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06