Százezrek hajlék nélkül, nekik még ivóvizük sincs
Megrázó képek: Meghaladja a tízezret a mianmari ciklon halálos áldozatainak a száma
Immár meghaladja a 10 ezret a mianmari ciklon halálos áldozatainak a száma - jelentette be hétfőn a dél-ázsiai ország külügyminisztere. U Njan Vin az MRTV állami tévécsatornának nyilatkozva egyben hozzátette: félő, hogy a halottak száma tovább nő majd.
Közel 4000 áldozata van a ciklonnak, százezrek hajlék nélkül
A Nargis nevű ciklon péntek este csapott le Mianmar délnyugati partvidékére óránként 190-240 kilométer közötti sebességgel örvénylő széllel, és szombaton is folytatta a pusztítást. A jelentések azonban csak lassan futnak be a Bengáli-öböl szigeteiről és az Iravádi folyó deltájából. Az MRTV szerint az Iravádi deltájában (a természeti csapás által leginkább sújtott övezetben) lévő Bogalay településen akár több tízezer halott is lehet, s félő, hogy további ezrek haltak meg Labutta körzetében.
Az áradások miatt hajléktalanná váltak számát százezrekben mérik, nekik még tiszta ivóvizük sincs. Öt nagy közigazgatási körzetet a hatóságok természeti katasztrófa sújtotta területnek nyilvánítottak. U Njan Vin szerint a folyódelta térségében 57 hajó süllyedt el. A vöröskereszt egyik illetékese szerint jó néhány vízparti falu egyszerűen eltűnt a föld színéről. Több ezer épületet lerombolt a vihar, s több száz út csak nehezen járható, ami nagyon megnehezíti a segítségnyújtást.
Az ország legnagyobb városában, Rangunban máris megemelkedett az élelmiszerek és az üzemanyag ára is. A segélyszervezetek megkezdték a fejadagok kiosztását, de több tartalékra lenne szükségük. A katasztrófa sújtotta területen mintegy 24 millió ember él. Az Európai Unió, az ENSZ, a vöröskereszt, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége és más nemzetközi szervezetek kilátásba helyezték a segítségüket, India pedig bejelentette, hogy rövidesen két hajót küld Rangunba élelemmel, gyógyszerrel és más segélyküldeményekkel megrakva.
Az ENSZ élelmezési világprogramjának illetékese hétfőn bejelentette, hogy sikeres tárgyalásokat folytattak a mianmari juntával, és ezek után az országot irányító katonai hatóságok készek fogadni a segélyeket az ENSZ részéről. Ez eddig kérdéses volt a katonai diktatúra elzárkózó politikája miatt. Myanmart (az egykori Burmát) 1962 óta különböző katonai kormányok irányítják, méghozzá vaskézzel, az ellenzéket, s minden tiltakozást elnyomva.
Egyébként a komoly károk és a súlyos humanitárius helyzet dacára a mianmari hatóságok kitartanak amellett, hogy a hét végén megrendezik az új alkotmányról döntő - s külföldön már jó előre bírált - népszavazást. Legalábbis ezt jelzik a hivatalos napilap, a New Light of Myanmar sorai: eszerint "a népszavazásra néhány napon belül sor kerül, s az egész lakosság türelmetlenül várja ezt". Mire egy helyi lakos az AFP jelentése szerint azzal reagált: "mi nem demokráciát, hanem ivóvizet akarunk..."
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06