Juppé figyelmeztet
Feszült hangulatú arab-orosz egyeztetés a szíriai helyzetről
Oroszország és az arab államok egyetértenek abban, hogy a szíriai erőszakos akcióknak véget kell vetni, kövesse el azokat bármely fél, s hogy nem kerülhet sor külföldi beavatkozásra.
2012.03.10 16:38MTIEgyebek között erről született egyezség azon a szombati, feszült hangulatú kairói találkozón, amelyet Szergej Lavrov orosz külügyminiszter folytatott az Arab Liga külügyminisztereivel Szíria ügyében.
A megbeszélés után tartott sajtóértekezleten az orosz és a katari külügyminiszter egy ötpontos egyezséget ismertetett. Ebben az előbbi két kitétel mellett még a szíriai helyzet pártatlan ellenőrzésének szükségessége, a humanitárius segélynyújtás fontossága szerepelt, s az, hogy mindkét fél támogatja az ENSZ és az Arab Liga közös különmegbízottjának, Kofi Annannak az erőfeszítéseit.
A megbeszélésen az arab politikusok élesen bírálták a Szíriával kapcsolatos orosz álláspontot, s a kialakult feszültség nyilván szerepet játszott abban, hogy sem az orosz, sem a katari külügyminiszter nem válaszolt az újságírók kérdéseire.
Lavrov az tanácskozáson azt állította, hogy Moszkva "nem védelmez egyetlen rezsimet sem", hanem a nemzetközi jog mellett áll, s békés megoldást szeretne a szíriai válságra. A szaúdi külügyminiszter viszont azt közölte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjesztett, a szíriai kormányt elítélő határozattervezet orosz és kínai vétója csak felhatalmazást adott a szír vezetésnek a lakosság elleni brutális akciók kiterjesztésére. A katari külügyminiszter (egyben miniszterelnök) pedig leszögezte: a Bassár el-Aszad szír elnök ellen küzdő felkelőket nem lehet "fegyveres bandának" nyilvánítani, ők csak védik magukat a kormányzat szisztematikus népirtásával szemben. Hozzátette: a tűzszünet immár nem elég, felelősségre kell vonni azokat, akik az erőszakcselekményekért felelősek. A katari politikus sürgette az ellenzéket vezető Szíriai Nemzeti Tanács elismerését a szíriai nép legitim képviselőjeként, s egyben úgy vélte: itt lenne az ideje annak, hogy arab és nemzetközi csapatokat küldjenek az országba.
Lavrov szerint Moszkva kész bárkivel együttműködni, aki reformokat akar Szíriában, de a nemzetközi közösségnek nem szabad csak az egyik oldalt bírálni az erőszakos akciókért. Azt is közölte: egy új ENSZ BT-határozatnak lenne esélye a jóváhagyásra, ha a szövegnek nem az a célja, hogy segítse a fegyveres lázadókat a szír városok elfoglalásában. (Az Egyesült Államok nemrégiben előterjesztett egy új szövegtervezetet, amelyet jelenleg a BT tagjai tanulmányoznak, de maguk az amerikaiak is elismerték, hogy az egyezség esélyeit illetően egyelőre nem túl optimisták.)
Eközben Alain Juppé francia külügyminiszter Koppenhágában szombaton kijelentette: Párizs nem fogadna el egy olyan BT-határozatot, amely egyformán felelőssé tenné a szír rezsimet és azokat, akik az elnyomás ellen küzdenek.