Háborús bűnöket követett el az egykori szakadár
Éljenző tömeg várta a szabaduló bosnyákot
Kiszabadult pulai börtönéből pénteken Fikret Abdic egykori bosnyák szakadár vezető, aki háborús bűnök elkövetése miatt tíz évet és kilenc hónapot - büntetésének kétharmadát - töltött börtönben.
2012.03.09 11:33MTIA fegyintézet kijáratánál háromezres éljenző tömeg várta a 72 éves Abdicot, az elítélt híveit 43 busz szállította az Adria-parti városba a Bosznia északnyugati részén fekvő Velika Kladusából és környékéről, illetve máshonnan is.
Abdicot feltételesen helyezték szabadlábra. A bíróság közölte: nincs akadálya annak, hogy politikával foglalkozzon a feltételes szabadlábra helyezésről szóló bírósági határozat szabta keretek között. Nermin Puric, az Abdic nevével fémjelzett Demokratikus Népi Szövetség (DNZ) nevű párt szóvivője közölte pénteken, hogy a DNZ áprilisban tart tisztújító kongresszust, s amennyiben Abdic politizálni kíván, a párt kapui tárva-nyitva állnak előtte.
Fikret Abdic mozgását a bíróság nem korlátozza, szabadon visszatérhet Boszniába, de rendszeresen jelentkeznie kell a rendőrségen. Puric szerint Abdic egyelőre nem fog hazatérni, kladusai házát felgyújtották.
A Dnevni Avaz című szarajevói lap, amely cikkének címében "bűnözőnek" nevezi az elítéltet, azt írja pénteken, hogy a közeljövőben a rijekai megyei bíróságon folytatódnia kell a Fikret Abdic és fia, Ervin elleni pernek. Mindkettejüket gazdasági bűntények elkövetésével vádolják.
Abdicot 2002-ben húsz év börtönbüntetésre ítélte a károlyvárosi (Karlovac) bíróság a polgári lakosság és hadifoglyok ellen elkövetett háborús bűnök miatt, de három évvel később 15 évre mérsékelte büntetését a legfelsőbb bíróság.
Abdicot, az Agrokomerc vállalat tulajdonosát egykoron Bosznia egyik leggazdagabb embereként tartották számon, s népszerű politikus is volt. A boszniai háború idején szembefordult az Alija Izetbegovic vezette bosnyákokkal. 1993-ban Bosznia északnyugati részén kikiáltotta a "Nyugat-boszniai Autonóm Területet". E "miniállam" vezetőjeként több ezer fős hadsereget szervezett, és Bihac, Cazin, valamint Velika Kladusa környékén a bosnyák hadsereg ellen harcolt. Mintegy ötezer embert tartottak fogva az ellenőrzése alatt álló területeken felállított gyűjtőtáborokban, ahol többen belehaltak a kínzásba és a kényszermunkába.
A háború után, 1995-ben az egykori lázadóvezér Horvátországban keresett menedéket, és ott állampolgárságot kapott, de 2001-ben bíróság elé állították.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06