Színházból lett bíróság
Óceánjáró-baleset: megkezdődött a bizonyítási eljárás
Bírósággá alakították át Grosseto toszkán város színházát a január 13-án zátonyra futott Costa Concordia bizonyítási eljárására, melyre nyolcszázan akkreditáltatták magukat, közöttük a szerencsétlenség túlélői, a feleket képviselő nyolcvan ügyvéd és újságírók.
Nézze meg a baleset utáni képeket! >>>
Ötnyelvű táblák segítették a Costa Concordia különböző nemzetiségű túlélőit, jogi képviselőit és a sajtót a Teatro Nuovo épületében való tájékozódásban. A bizonyítási eljárásra nyolcszázan akkreditáltatták magukat.
A vizsgálóbíró vezette eljárás a nagyszámú résztvevő miatt több órás késéssel kezdődött. Kiemelt volt a biztonsági készültség, a színházba belépőket egyenként ellenőrizték.
Több százan érkeztek Grossetóba a január 13-án Giglio szigeténél sziklának ütközött óceánjáró összesen 4229 utasa és legénysége közül, akiket nyolcvan ügyvéd képviselt. Francesco Verusio államügyész vezette a 24 fős ügyészcsapatot.
A kilenc vádlott közül egyedül Ciro Ambrosio másodtiszt volt jelen. A gondatlanságból elkövetett emberöléssel és a hajó elhagyásával vádolt Francesco Schettino kapitány nem hagyta el házi őrizetét, és nem vett részt a bizonyítási eljáráson a Costa Crocierének a vádlottak között szereplő alelnöke sem.
A vizsgálóbíró feladata a felek kiválasztotta szakértők megerősítése lesz, ők dolgozzák fel a Costa Concordia fekete dobozának információit. Az ügyészség egy egyetemi tanárt, az olasz kikötő-kapitányság és a haditengerészet egy-egy tisztjét jelölte ki. A fekete doboz tartalma alapján nekik kell választ adni arra, mi történt a január 13-án este háromnegyed tízkor bekövetkezett zátonyra futás és a másfél órával később kiadott evakuálási parancs között, mekkora haladási sebességgel, milyen útvonalon haladt a hajó.
A tragédiát férjével túlélő egyik utas, Francesca Scaramuzzi az újságírók előtt "bűnözőnek" nevezte Schettino kapitányt, "akire nem lett volna szabad ennyi ember életét rábízni". A családjával megmenekült Roberto Brigione elmondta, hogy az utolsók között hagyta el a hajót, és a kapitány és a legénység semmiben nem segítette őket. A szintén túlélő Adriano Bertaglia úgy fogalmazott, "már csak azért is el kell ítélni a legénységet, mivel az utasok helyett magát mentette".
Kapcsolódó írások:
- Kikötött a beégett óceánjáró
- Halászhajó mentette a lángok martalékává lett óceánjárót
- Óceánjáró-baleset: nővel volt a kapitány, mikor zátonyra futottak
- Már kilenc személy ellen emeltek vádat, további nyolc holttestet találtak
- Megkezdték az üzemanyag kiszivattyúzását a Costa Concordiából
- Óceánjáró: a magyarok nagy része potyautas volt?
- Újabb holttestet találtak a Concordia hajótestében
- Elsüllyedt Óceánjáró - Hajóval közlekedni márpedig biztonságos?
- Tragédia az óceánjárón: borzalmakról beszélt a bárzongorista