Francia lap a magyar plágiumügyről

Német államfőjelöltek: Gauck a legnépszerűbb

A németek többsége Joachim Gauck korábbi keletnémet polgárjogi harcost látná szívesen a Christian Wulff lemondásával megüresedett államfői poszton - derült ki felmérésekből.

2012.02.19 13:43MTI

A Bild am Sonntag napilap közvélemény-kutatása szerint a válaszadók 54 százaléka támogatná Gauck köztársasági elnöki kinevezését.

Az RTL tv-állomás és az ARD közszolgálati tv felmérése szerint is a Stasi-irattár korábbi vezetője a legnépszerűbb jelölt.

Gauckot kissé leszakadva - 34-34, illetve 32 százalékos támogatottsággal - Thomas de Maiziere védelmi miniszter, Frank-Walter Steinmeier, a szociáldemokrata párt (SPD) frakcióvezetője és Ursula von der Leyen munkaügyi miniszter követi. Wolfgang Schauble pénzügyminiszter államfővé választását 27 százalék támogatná.

Annak ellenére, hogy a hat legnépszerűbb jelöltből öten pártpolitikusok, a megkérdezettek 79 százaléka mondta azt, hogy jó lenne, ha az új államfő nem pártpolitikus lenne.

Angela Merkel kancellár vezetésével vasárnap folytatódnak az egyeztetések az új jelölt személyéről.

A tisztséget először a német alkotmánybíróság elnökének, Andreas Vosskuhlénak ajánlották föl, de ő rövid gondolkodás után elhárította a felkérést. Felmerült Norbert Lammert, a Bundestag kereszténydemokrata párti (CDU) elnökének neve is, de állítólag ő sem szeretne köztársasági elnök lenni.

Hírek szerint komoly jelölt Petra Roth CDU-politikus, Frankfurt 67 éves polgármestere, aki márciusban 17 év után távozik a Majna-parti nagyváros éléről.

A szövetségi közgyűlésnek - ez a testület választja meg a német államfőt - március 18-ig kell döntenie az új köztársasági elnökről.

Külföldi sajtó Magyarországról - Francia lap a plágiumügyről

Christian Wulff német elnök lemondása kapcsán számolt be Schmitt Pál köztársasági elnök állítólagos plágiumügyéről a Le Monde című francia napilap hétvégi számában.

A vádak részletes ismertetése után a mértékadó liberális újság kitért arra, hogy az ügy a szófiai lapok címlapjára került, de a bolgárok elsősorban "az egyik honfitársuk előtti nem szándékos tisztelgésre büszkék". A magyar közvélemény a tudósító Joelle Stolz szerint "a botrányra" inkább politikai preferenciái szerint reagál: a Fidesz választóinak hat, a szélsőjobboldalnak 28, míg a baloldali és liberális ellenzéki tábornak 77 százaléka gondolja azt, hogy az államfőnek le kellene mondania.

Annak ellenére, hogy "a köztársasági elnök számíthat honfitársai többségének elnézésre, imázsa romlása problémákat okoz az ország vezetőinek" - vélte a lap. Emlékeztetve arra, hogy Kövér László házelnök már kinevezésekor nyíltan Schmitt személye ellen foglalt állást, a tudósító úgy látja, hogy mára a rá esett "választás az Orbán Viktor által elkövetett számos hibák egyikének tűnik". A német elnök lemondása ugyanakkor - mint írta a Le Monde - arra ösztönözheti a miniszterelnököt, hogy az államfő doktori disszertációját vizsgáló bizottság munkájának márciusra tervezett vége előtt "túllapozzon" a zavaró ügyön.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.