Oroszország vádol

Szíria - BT-vétó: a Nyugat a felelős?

Az orosz külügyminiszter-helyettes szerint a nyugati országok a felelősek azért, hogy a Biztonsági Tanácsban kudarcba fulladt a szavazás a Szíriáról szóló határozati javaslatról.

2012.02.05 13:46MTI

Gennagyij Gatyilov a Twitter-fiókjában vasárnap feltett üzenetében azt állította, hogy a nyugati országok nem tettek elég erőfeszítést a konszenzus megteremtésére.
   
"Moszkva sajnálja, hogy a Szíriáról szóló határozati javaslat szerzői nem akartak további erőfeszítéseket tenni és konszenzust teremteni. Az eredmény ismert" - írta Gatyilov.
   
Oroszország és Kína megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának Szíriát elítélő határozati javaslatát szombaton, egy nappal az után, hogy a szíriai kormányerők több mint kétszáz embert megöltek egy újabb megtorló akcióban. Moszkva és Peking már második alkalommal akadályozta meg, hogy a Biztonsági Tanács hivatalosan állást foglaljon a szíriai helyzetről.
   
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet a szavazás után azzal indokolta az orosz vétót, hogy a Biztonsági Tanács elé beterjesztett határozati javaslat "kiegyensúlyozatlan" volt, szíriai rendszerváltásra hívott fel, s a hatalom megragadására bátorította az ellenzéket.
   
Moszkva, miután tavaly októberben Kínával együtt megakadályozta egy Szíriát elítélő BT-határozat elfogadását, saját határozattervezettel állt elő, amely egy kalap alá vette volna a szíriai kormányerők és a fegyveres ellenzék cselekedeteit. Ezt viszont a nyugati országok tartották elfogadhatatlannak.

Az ellenzék szerint a vétó büntetlen gyilkolásra hatalmaz fel

A szíriai ellenzék szerint Moszkva és Peking engedélyt adott a szíriai rendszernek a büntetlen gyilkolásra azzal, hogy vétót emelt a Biztonsági Tanács szombati ülésén a Szíriát elítélő határozati javaslatra.

Az ellenzéki áramlatok többségét tömörítő Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) vasárnap élesen elítélte és felelőtlen döntésnek minősítette a kettős vétót, amely "engedélyt ad a szíriai rendszernek, hogy büntetlenül öljön". Hangsúlyozta: "egy ország nem akarhatja úgy védeni saját érdekeit, hogy egy véreskezű és korrupt rendszerrel szövetkezik".
   
A szíriai ellenzéki szervezet közölte, hogy folytatja politikai erőfeszítéseit "minden szinten", és az ENSZ-közgyűlés elé viszi az ügyet "egy, a szíriai népet támogató határozat elfogadásának érdekében". Egyúttal felszólította "az arab és a baráti országokat, hogy tegyenek meg minden diplomáciai és gazdasági intézkedést" a BT-határozat elfogadását akadályozó országok ellen.
   
A Muzulmán Testvériség jordániai ága vasárnap az orosz és a kínai termékek bojkottjára szólította fel "a szabadságáért küzdő szíriai néppel szolidáris arab és muzulmán országokat". A vétóval Oroszország és Kína részesévé válik a vérontásnak - véli Hammam Szaíd, az iszlamista szervezet vezetője, felszólítva Moszkvát és Pekinget, hogy "ne a rezsim, hanem a szíriai nép mellett álljon ki".
   
Az ENSZ-közgyűlés elnöke arra figyelmeztetett, hogy a Biztonsági Tanács megosztottsága még nehezebbé teszi a helyzetet, és mindennap további szíriaiak vesztik életüket. A katari Nászer Abdel-Azíz an-Nászer megismételte az ENSZ, az Arab Liga és a nemzetközi közösség felhívásait, hogy a szíriai vezetés azonnal állítsa le az öldöklést és az emberi jogok megsértéseit. Az Arab Ligát a válság békés rendezését célzó erőfeszítéseinek folytatására kérte, a szíriai hatóságokat pedig arra szólította fel, hogy működjenek együtt az Arab Ligával és a nemzetek közösségével.
   
Szíriában egyetlen újság, a Tisrín című kormánylap kommentálta a Biztonsági Tanács döntését. Az orosz és a kínai vétót üdvözölve a lap rámutatott, hogy ez a bejelentett politikai reformok folytatására - az új alkotmányról szóló népszavazás megszervezésére, többpárti parlamenti választások megtartására és az ellenzék képviselőivel kibővített kormány létrehozására - ösztönzi a damaszkuszi vezetést. A Tisrín szerint az orosz-kínai vétónak "arra kell bátorítania bizonyos országokat, hogy vizsgálják felül álláspontjukat a szíriai válságról". "Egyedül Szíria képes a válság politikai rendezésére, minden külső beavatkozástól mentesen" - írta az újság, hangsúlyozva, hogy a hatóságok "folytatják a stabilitás helyreállítását" az országban.

Nagyon pozitívnak minősítette szombaton az orosz-kínai vétót Hugo Chávez venezuelai és Evo Morales bolíviai elnök is. A Bolivári Alternatíva Amerikai Népeink Számára (ALBA) nevű, nyolc latin-amerikai, illetve karibi országot tömörítő szervezet caracasi csúcstalálkozóján Chávez egyúttal ismét bírálta a líbiai válságba való nemzetközi beavatkozást.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.