Nem támogatják a tálibokat a titkosszolgálatok?

Pakisztán elutasítja a NATO "szigorúan titkos" jelentését

Pakisztán elutasította szerdán a NATO "szigorúan titkos" jelentését, amely azzal vádolta meg az iszlámábádi titkosszolgálatokat, hogy segítséget nyújtanak az afganisztáni táliboknak.

2012.02.01 09:52MTI

"Enyhén szólva is értéktelen dolgok ezek. Be nem avatkozási politikát folytatunk Afganisztánnal kapcsolatban, és azt várjuk, hogy más országok is szigorúan tartsák be ezt az elvet" – mondta a francia hírügynökségnek Abdul Bászit pakisztáni külügyi szóvivő.
   
"Támogatjuk az afgánok által vezetett afganisztáni megbékélési folyamatot is. Pakisztán rengeteget szenvedett az afgán konfliktus alatt. Stabil és békés Afganisztán az érdekünk" – tette hozzá a szóvivő.
   
A pakisztáni biztonsági szolgálatok egyik magas rangú vezetője szerint "a jelentés nem jelent meg (hivatalosan), a kiszivárogtatások pedig "kommentálásra sem érdemesek".
   
A londoni The Times című napilap és a BBC honlapján szerdán megszellőztetett "szigorúan titkos" NATO-jelentés szerint a pakisztáni titkosszolgálatok titokban közvetlen segítséget nyújtanak a táliboknak, mert szerintük elkerülhetetlen a győzelmük a külföldi csapatok 2014-re tervezett kivonulása után.
   
A jelentés - amely több mint négyezer elfogott tálib, al-Kaida- és más külföldi harcos közel 27 ezer kihallgatását elemezte - megállapítja, hogy a tálibok ellenállása töretlen és széles körű a támogatottságuk az afgán nép körében, a külföldi csapatkivonást követően pedig készek visszavenni a hatalmat az országban, s erre készülve visszafogják támadásaikat több körzetben, helyette a helyi lakosság megnyerésére indítottak kampányt.
   
Az afgán lakosság elsősorban a kormánykorrupció miatt javarészt a tálibok kormányzását részesíti előnyben. A jelentés szerint az afgán hadsereg és a rendőrség széleskörűen együttműködik a lázadókkal. A tálibok befolyása gyakran a rendőrség és a hadsereg aktív segítségével növekszik. Az al-Kaida terrorszervezet befolyása egyre csökken, míg a táliboké ezzel ellentétben egyre erősödik.
   
A NATO-jelentés arra a megállapításra jut, hogy Pakisztán pontosan tudja a fontosabb tálib vezetők tartózkodási helyét. Iszlámábád ugyanakkor erélyesen cáfolta korábban, hogy kapcsolatban állna a tálibokkal.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.