Az ENSZ-vezetés tétlenül nézi?

Polgárháború törhet ki Szíriában

A szíriai erőszakhullám erősödése polgárháborúba sodorhatja az országot Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerint, aki az ENSZ Biztonsági Tanácsának kedden, közép-európai idő szerint késő este kezdődött ülésén arra is figyelmeztetett, hogy a világszervezet vezető testületének tétlensége megkérdőjelezheti az ENSZ hitelességét.

2012.02.01 07:46MTI

Clinton megfogalmazása szerint bizonyíthatóan Bassár el-Aszad elnök erői kezdeményezték csaknem kivétel nélkül azokat az akciókat, amelyek súlyos véráldozatokat követeltek a polgári lakosság körében, s a rezsim brutalitására válaszul egyre többen ragadnak fegyvert, ami ellenőrizhetetlen erőszakspirálba fordulhat.
   
Az amerikai külügyminiszter sürgette a BT-t, hogy támogassa az Arab Liga egy héttel ezelőtt nyilvánosságra hozott, politikai átmenetet célzó határozattervezetét, amely felszólítja Aszadot, hogy adja át hatalmát alelnökének egy nemzeti egységkormány felállítása céljából, majd tartsanak előre hozott parlamenti és elnökválasztást. Clinton szerint e javaslatnak megfelelően a szíriai vezetést fel kell szólítani a polgári lakosság elleni támadások beszüntetésére és a békés megmozdulások szabadságának szavatolására.
   
Nabil al-Arabi, az Arab Liga főtitkára ugyancsak "gyors és határozott fellépést" szorgalmazott a BT részéről, Hamad bin Dzsászim ász-Száni katari kormányfő pedig arra figyelmeztetett a BT-ülésen, hogy a szíriai "gyilkoló gépezet még működésben van", s ezért az Arab Liga határozattervezetének támogatására hívta fel a testületet. Hamad sejk szerint nem katonai beavatkozásra szólítanak fel, hanem a gazdasági nyomásgyakorlás eszközeinek alkalmazását szorgalmazzák, s Szíria jövőjéről az ország népének kell döntenie majd.
   
William Hague brit külügyminiszter a világszervezet vezető testülete előtt azt hangoztatta, hogy a BT-határozat "nem szólíthat fel katonai akcióra és azt nem használhatják fel arra szóló felhatalmazásként". Ugyancsak az orosz és kínai aggodalmakra reagálva Alain Juppé francia külügyminiszter "mítosznak" minősítette a katonai beavatkozás lehetőségét", s a BT határozattervezete megszavazására szólított fel, "botrányos hallgatásnak" minősítve a BT eddigi hallgatását a szíriai megtorlások kapcsán. 
   
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet a BT nyilvános ülésén azt hangoztatta, hogy "Oroszország nemcsak szükségesnek, hanem lehetségesnek is tart egy konszenzuson nyugvó BT-határozatot Szíriáról". Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi - Marokkó által beterjesztett - tervezet tartalmaz egyes olyan elemeket, amelyek egybeesnek a Moszkva által beterjesztett korábbi határozattervezet szövegével, ami - Csurkin szavai szerint - "reményt keltő".
   
Az orosz ENSZ-nagykövet ugyanakkor határozottan leszögezte, hogy Moszkva elutasít bármifajta szankciós megközelítést, mindenfajta olyan kísérletet, amely a BT eszköztárát a konfliktus tüzének táplálására, a külföldi katonai beavatkozás igazolására használná fel. "A BT nem diktálhatja a belpolitikai rendezés paramétereit, erre nincs hatásköre az alapokmány szerint", de nincs is értelme a feleket elijeszteni a párbeszédtől - mondta Csurkin.

Bassár Dzsafari szíriai ENSZ-nagykövet elutasította azokat az állításokat, hogy kormánya lenne felelős a válságért, s azzal vádolta az Egyesült Államokat és európai szövetségeseit, hogy "újabb területeket akarnak meghódítani a Közel-Keleten". A nyugati hatalmak "a kolonializmus és hegemónia" után epekednek - állította a szíriai nagykövet.
   
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjesztett határozattervezet - amelyről helyi idő szerint kedden még nem szavaz, csak konzultációkat folytat a testület - arra szólítja fel Bassár el-Aszad szíriai elnököt, hogy adjon át minden hatalmat alelnökének. A sajtóhoz kiszivárogtatott tervezet hangsúlyozza, hogy "a szövegben nincs semmi olyasmi, ami erő alkalmazására vagy az azzal való fenyegetésre késztetné" a tagországokat. Ez a kitétel nyilvánvalóan az orosz és kínai aggodalmak lecsillapítására szolgál. A tervezet "szabad és átlátható" választásokat irányoz elő "arab és nemzetközi felügyelet" alatt. Egyben felszólítja a szíriai kormányt, hogy "haladéktalanul vessen véget az emberi jogok mindennemű megsértésének és minden támadásnak azon személyek ellen, akik élnek politikai meggyőződésük szabad kifejezésének jogával".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.