Halottak és sebesültek az incidens nyomán

Kína - Összecsaptak a tibetiek és a rendőrök

Két halottja, civil sebesültjei és közel 20 rendőri sérültje van az elmúlt két nap tibetiek és rendőrök közötti összecsapásainak a délnyugat-kínai Szecsuan tartomány tibeti perefektúrájának két településén.

2012.01.25 11:29MTI

Kedden a rendőrség új épületét támadták meg a prefektúra székhelyén Szeda (Seda) településen - áll a Hszinhua hírügynökség jelentésében. Eszerint a kora délutáni órákban a molotov-koktélokkal, késekkel és kövekkel támadó tömeg ellen éles fegyvert is használtak, aminek következtében egy ember meghalt, egy megsebesült.
   
A helyi rendőrség egyik tisztje elmondta: a védelmi fegyvereikkel nem értek célt, nem tudták a tömeget feloszlatni. Az összecsapásban 14 rendőr sérült meg. Ugyanez a rendőr úgy tájékoztatott, hogy a sérülteket kórházba szállították, s a megyében jelenleg csend van.
   
A Luhuo megyei hétfői zavargásokban egy lázadó meghalt, öt rendőr megsebesült - állítja a Hszinhua beszámolva arról, hogy több mint száz ember támadta meg a rendőrséget, két rendőr- és két tűzoltóautót megrongáltak, betörtek a közeli boltokba és az egyik bankba, ahol a bankautomatában okoztak kárt. A zavargásokra egy rémhír szolgáltatott alapot, miszerint három szerzetes készült felgyújtani magát, s az összegyűltek meg akarták akadályozni, hogy a holttestük a hatóságok kezébe kerüljön - szól a hírügynökségi beszámoló.
   
"Az elszakadási törekvéseket segítő külföldi csoportok törekvései, a szándék az igazság elferdítésére és a kínai kormány hiteltelenítésére nem lesz sikeres" jelentette ki az eseményekkel kapcsolatban Hung Lej (Hong Lei) külügyminisztériumi szóvivő.
   
Hozzátette: "a kínai kormány, mint mindig, a jövőben is fel fog lépni a bűnözés ellen, és elszánt a normális társadalmi rend fenntartása tekintetében. A tibeti függetlenséget támogató külföldi erők rémhíreket gyártanak, elferdítik a valóságot és olyan ügyekkel, mint Tibet, hiteltelenítik a kínai kormányt" - hangoztatta Hung, megegyezve, hogy a "rosszindulatú felhajtás sikertelen lesz".
   
Külföldi tibeti szervezetek, mint például a londoni székhelyű Free Tibet és az International Campaign For Tibet (ICT) emlékeztetnek arra, hogy az elmúlt egy évben legkevesebb 16 tibeti gyújtotta fel magát tiltakozásul, s arról adtak hírt, hogy két tibeti meghalt, többen megsérültek a szecsuani összecsapásokban, továbbá, hogy Luhuóban a rendőrség körülvette a helyi kolostort, amellyel megszűnt az összeköttetésük.
   
Az amerikai AP hírügynökség megállapítja, hogy független forrásokból nem lehet a híreket ellenőrizni a biztonsági erők nagyszámú jelenléte és a külvilági kapcsolat hiánya miatt. A hírügynökség megállapítja, hogy Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai alelnök hamarosan az Egyesült Államokba látogat, s hogy Washington máris aggodalmát fejezte ki az erőszak miatt.

Amerikai aggodalom az erőszak miatt

Az Egyesült Államokat aggasztják a Szecsuanban történt erőszakos cselekmények - mondta Victoria Nuland külügyi szóvivő.

A szóvivő keddi nyilatkozatában hozzátette: Washington felhívta a kínai kormány figyelmét arra, nem hoz eredményt az a politika, amelyet a tibetiek lakta területeken folytat, mert feszültséget kelt és fenyegeti a tibetiek vallási, kulturális és nyelvi azonosságát.
   
A nemzetközi közösség beavatkozását kérte Lobsang Sangay, az észak-indiai Dharamszalában száműzetésben lévő tibeti emigráns kormány feje szerdán ahhoz, hogy véget vessen a tibeti tüntetők és a kínai rendőrök között kirobbant erőszaknak. A kiadott közlemény szerint a nemzetközi közösség nem maradhat közömbös a történtek iránt, közbe kell lépnie az újabb vérontás megakadályozása érdekében. - Mennyi időre és halálos áldozatra van szükség még ahhoz, hogy a világ határozott álláspontot foglaljon el az ügyben? - kérdezte szemrehányólag.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.