Komoly aggodalomra ad okot
Csillagháborús-baki: berozsdált az amerikai fegyverarzenál
Komoly aggodalomra ad okot az Egyesült Államok fegyverrendszereinek megbízhatósága az amerikai védelmi minisztérium legújabb éves jelentése szerint.
2012.01.23 18:13MTIA gyengén teljesítő rendszerek között megtalálható az amerikai légierő szeme fényének számító MQ-9 Reaper pilóta nélküli repülőgép és a Global Hawk is - írta a The Washington Post című amerikai napilap diplomáciával, hírszerzéssel és hadügyekkel foglalkozó blogja.
A Pentagon harci rendszereket tesztelő és értékelő egységének jelentése szerint a hadsereg 11 tesztelt programjából mindössze hat felel meg a megbízhatósági követelményeknek. A távirányítású rendszerek és a kommunikációs hálózatok annak ellenére is a legmegbízhatatlanabbaknak számítanak, hogy a hadsereg ezekre vonatkozó szerződéseiben külön előzetes minőségi próbaküszöböt állított fel.
A haditengerészet - amely külön igazgatót nevezett ki, és több munkacsoportot állított fel a megbízhatóság és a fenntarthatóság szavatolása végett - 27 ellenőrzött rendszere közül csak 17 felelt meg az előírásoknak. A legmegbízhatóbbaknak a repülőgépek és a tengeralattjárók bizonyultak, míg a leggyengébben "muzsikálók" között volt a többmilliárd dolláros LPD-17 típusú kétéltű szállítóhajó. A három fegyvernem közül a légierőnél a legrosszabb a helyzet: 11 programból mindössze három érte el a védelmi minisztérium által felállított megbízhatósági küszöböt.
A megbízhatóság a védelmi minisztérium fogalomhasználata szerint a fegyverrendszerek azon képessége, hogy jelentős változtatások és további fejlesztések nélkül legyenek képesek feladatuk hatékony elvégzésére. Az értékelési eljárás során használt szabványok szerint az eszközöknek legalább 30 százalékos megbízhatósággal kell rendelkezniük, tehát legfeljebb 70 százalék lehet annak a valószínűsége, hogy a rendszerbe állításukat követően pótalkatrészekre vagy új elemek kifejlesztésére legyen szükség működtetésükhöz.
A beszállítókat jelenleg semmi sem kötelezi ezeknek a követelményeknek a betartására, részben azért, mert a fegyverek megbízhatósága nagyon nehezen jelezhető előre.
J. Michael Gilmore, a Pentagon tesztelési és értékelési egységének igazgatója elmondta, hogy bár a vizsgált fegyverrendszerek közül több nem érte el a kívánt színvonalat, a törvényhozás egyet sem állított le a kifogásolt programok közül.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06