Igen a három nemre
Tajvani választások - Peking fellélegzett
A Tajvani-szoros két partja közötti kapcsolatok békés fejlődésének újabb lehetőségeit látják Pekingben azzal, hogy az elnökválasztáson és a törvényhozási választásokon Ma Jing-zsou (Ma Ying-jeau), illetve a Kuomintang párt szombaton győzelmet aratott.
2012.01.15 11:46MTIA kínai vezetés nem értékelt nyilvánosan, de a Hszinhua hírügynökség kommentárja a hivatalos álláspontot tükrözve reményt keltőnek tartja a voksolás eredményét. A szárazföldi kínai média szóhasználatában természetesen kerülte az "elnök" megnevezést, de tényszerűen beszámolt a szoros túloldalán történtekről, amelyek a várakozásokat igazolták.
A kínai közvélemény - az internetes bejegyzésekből ítélve - a hivatalos véleménnyel egyezően, megnyugvással fogadta az eredményt, s úgy értékelik, hogy az utóbbi évek pekingi politikája a gazdasági, a turisztikai, a civil kapcsolatok terén ösztönzött közeledés eredményes, jó útnak bizonyult.
A tajvani választók azonban nem csak az ígéretes gazdasági kapcsolatok bővítésére mondtak igent, hanem a Ma által hangoztatott három nemre is, vagyis a függetlenedés, az újraegyesítés és az erő alkalmazásának elutasítására.
"Ma továbbra is világossá tette, hogy nem tervez politikai tárgyalásokat a szárazföldi Kínával, de elnökségének második, vagyis utolsó periódusának a vége felé elképzelhető, hogy megtesz olyan lépéseket, amelyek közelebb visznek a konkrét békekötéshez és végső soron elősegítik az újraegyesítés folyamatát" - vélte az MTI-nek nyilatkozó Gregory Yingnien Tsang, a területet jól ismerő politikai kommentátor.
Arra a kérdésre, hogy milyen tényezők befolyásolhatják a békés országegyesítés Peking által hangoztatott távlati céljának megvalósulását, a szigetről nemrégiben visszatért amerikai szakértő azt válaszolta, hogy a tajvaniak alapvetően csak abban az esetben lesznek hajlandók megbarátkozni a gondolattal, ha "integritásuk és méltóságuk nem csorbul, nem sérül".
"Ameddig a tajvaniak nem fogják érezni, hogy egy az egyesült Kína jobb életkörülményeket jelent a számukra, hogy a nagy Kína tényleges részének lenni jobb, és a szárazföldi kínai politikának nem sikerül a bizalmat kivívnia a körükben, addig nem fogják beadni a derekukat" - állapította meg, megjegyezve, hogy Alaszka, vagy Hawaii is azért nem akar kiválni az Egyesült Államokból, mert egyszerűen jobb nekik a mostani helyzetben.
Az, hogy az "egy Kína" álom megvalósul-e, a szakértő szerint három tényezőtől függ. Az első, hogy sikerül-e a tajvaniak bizalmát megnyerni, hozzáállásukat és Kínával kapcsolatos kilátásaikat megváltoztatni. A második, hogy a szárazföldi Kínán belül milyen gazdasági társadalmi, demokratizálódási folyamatok zajlanak le. A harmadik tényező pedig a világ, a külső körülmények alakulása: az, hogy az Egyesült Államok, Japán, Ázsia hogyan viszonyul a kérdéshez: akarnak-e egy egyesült Kínát látni, vagy sem? Megfelel-e az az ő érdekeiknek, vagy sem?
"Mindezek együttesen befolyásolják, hogy a függetlenedés, vagy az újraegyesülés irányába halad-e majd a jövő, illetve, hogy a változás milyen gyorsasággal következik be" - állapította meg a politikai kommentátor.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06