Egyre agresszívebb szélsőjobb?

A Neue Zürcher Zeitung a magyarországi szélsőjobbról, antiszemitizmusról

A magyarországi szélsőjobboldal egyre magabiztosabban és agresszívebben lép fel, miközben egyes médiumokban újra hangot kap a rosszindulatú antiszemitizmus, a mérsékelt jobboldal pedig lavírozik, és óvakodik az egyértelmű elhatárolódástól - írta csütörtökön budapesti beszámolójában a Neue Zürcher Zeitung.

2008.04.24 15:39MTI

A konzervatív svájci lap tudósítója szerint növekszik a népszerűségük az antiszemita hangulatot keltő pártoknak. Habár a különböző félkatonai szervezetek - hívják őket Magyar Gárdának, Önvédelemnek vagy Nemzeti Őrseregnek - elsősorban a "cigánybűnözés" ellen uszítanak, akcióik a zsidóknak is szólnak. A futballstadionok lelátóin elképzelhetetlen alattomosságú zsidógyűlölet kap hangot - aki egyszer már hallott ilyet, az aligha próbálja bagatellizálni ezt.

Egyes lapok tárcarovataiban szinte már a jó modorhoz tartozik a finom célozgatás erre vagy arra a zsidóra vagy magára a zsidóságra, amit Bayer Zsolt márciusi írása példátlan hangerővel demonstrált. A svájci újság szerint az ilyesmire kétféle módon lehet reagálni. Az egyik az, hogy az ember hátat fordít neki, megjegyezve a gyalázkodó írás szellemi jelentéktelenségét, és napirendre tér a téma fölött. Sok esetben nyilván helyes ez a taktika.

Cikkével azonban Bayer fontos határt lépett át - írta több mint száz magyar értelmiségi a Magyar Hírlapot kiadó Széles Gábornak címzett nyílt levélben. Válaszában Széles védelmébe vette Bayert, és nyilvános vitára inspiráló írásnak minősítette az inkriminált cikket. Ez utóbbi fölvetést a Neue Zürcher Zeitung a riposzt talán legaljasabb pontjának minősíti, föltéve a kérdést: vajon mire szolgáltasson alkalmat egy ilyen zagyvalék? Új vitára arról, hogy állítólag maguk a zsidók tehetnek a népszerűtlenségükről?

A "magyarság" jelleméről és erényeiről? Vagy arról a kérdésről, meddig szabad elmenni a zsidóság elleni harc terén? Az efféle viták alkalmával a nem szélsőséges magyar jobboldal részéről mindig ugyanazok a kifogások hangzanak el: nem tisztességes dolog a mérsékelt jobboldalt az antiszemiták és a szélsőjobboldaliak mellé állítani. Nem tisztességes az sem, ha valaki nem az egykori kommunistákat nevezi a valódi gazembereknek, és nem mutat rá arra, hogy az olyan "vadhajtások", mint a gárda vagy az őrsereg, mintegy válaszként jöttek létre a baloldal hazugságaira és pocsék kormányzására. És általában is tisztességtelen dolog ilyeneket megírni, mert ezek hamis képet festenek a külföld szemében Magyarországról.

A svájci újság szerint főleg az utóbbi kifogást érdemes komolyan venni. Magyarország se nem rasszista, se nem antiszemita ország, hanem az EU-n belüli, meglehetősen szilárd demokrácia, amelyet sem jobbról, sem balról nem fenyeget a megdöntés veszélye. A Bayeréhez hasonló verbális kisiklások ma még kivételt jelentenek, és semmi közük sincs a politikai osztály nagy részének önképéhez. Az is igaz, hogy a szocialisták súlyos kárt okoztak az országnak: szociáldemokrata frázisaik sem képesek elfedni azt a tényt, hogy évek óta becstelen, helyenként maffiaszerű eszközökkel őrzik a hatalmukat.

Alighanem a szocialisták kudarcának egyik közvetett következménye lehet a bűnbakok utáni növekvő szükséglet - és mint mindig, most is a zsidók azok, akik kapóra jönnek a gyűlölet prófétáinak. Ám az, hogy az egykori kommunisták egyik botránytól a másikig támolyognak, nem az ő sajátságuk: botrányokra minden magyar párt szolgáltat példát, méghozzá lesújtó rendszerességgel - mutat rá a Neue Zürcher Zeitung.

"Az egyik párt bűnei nem igazolják a másikéit. Magyarország hírnevét az olyanok rontják, mint Bayer, nem pedig a nemzetközi sajtó, amely hírt ad róluk. A különböző gárdák nacionalista tevékenységét az exkommunisták működésével mentegetni: dőreség. Ezek a csoportok olyan jelképeket és egyenruhákat viselnek, amelyek a nemzetiszocialista, rabiátusan antiszemita nyilaskeresztesekre emlékeztetnek; fajgyűlöletet hirdetnek, fellépéseikkel félelmet és rettegést idéznek elő, elsősorban a romák körében. A Fidesz iránt érzett túlzott sajnálat pedig ebben a kérdésben abszolút helytelen. Nem a rosszindulatú médiumok teremtenek összefüggést a Bayerhez hasonló emberek és a fiatal demokraták között, hanem maguk a fiatal demokraták" - írta a svájci tudósító, megemlítve: a Fidesz március 30-án tartott születésnapi ünnepségének egyik szónoka éppen Bayer Zsolt volt. A cikkíró úgy látja: a Fidesz elnöke következetesen próbál a jobboldali tábor egy részének, az "igen kétes, nacionalista és rasszista szélsőségekre hajlamos klientúrának a kedvében járni. Ennek érdekében újra meg újra elhagyják a száját homályos, lelkesedő vagy féligaz (kijelentések) a magyar azonosságról és történelemről. (Orbán) álszemérem nélkül találkozik és fényképezkedik az intolerancia vezéralakjaival, mint Bayer.

Liberális megfigyelők hajlamosak az ilyesmit +nem komolyan venni+, vagy pedig +nem felfújni+. Ám ez tévedés, és annál sajnálatosabb, mert a Fidesz az utóbbi időben sokkal egyértelműbben elhatárolódik a szélsőjobbtól, mint például 2006 őszén. A párt, úgy tűnik, azon fáradozik, hogy illemtudóan beilleszkedjék abba a fősodorba, amelyet Bayer annyira megvet. Mint az Orbán és Bayer közötti kapcsolatok mutatják, a Fidesz eközben továbbra is kacérkodik a jobbszéllel. Ezzel fel kell majd hagynia. Az olyanok, mint Bayer, nemcsak a pártot járatják le, de az egyedül jövőképes, mert toleráns Magyarországot is" - mutatott rá a Neue Zürcher Zeitung.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.