Durva mozaikpadló
700 ezer mozaikdarab: sehol sem hatalmasabb és eredetibb
Sehol a világon nem készítettek akkora méretű római mozaikpadlót eredeti anyagokkal az eredeti helyén, mint a Villa Romana Balácán. Hétszázezer mozaikdarabból rakják össze a képet.
2011.12.24 22:17MTIA római kori Pannonia jelenleg ismert egyik legnagyobb mozaikpadlójának a másolata egy KDOP-s pályázatnak köszönhetően készül el - tájékoztatott a Laczkó Dezső múzeum közönségkapcsolati osztályvezetője, Gáspár Móna.
A balácai római kori villagazdaság egykori tulajdonosának lakóházában négy termet is mozaikburkolattal láttak el. Ezek közül a legnagyobb és legteljesebb, közel 70 négyzetméter felületű mozaikpadló jelenleg a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonában van.
A Veszprém Megyei Önkormányzat által beadott pályázat keretében lehetőség nyílt a reprezentatív díszburkolat másolatának elkészítésére, és az eredeti helyén történő elhelyezésére - ismertette az osztályvezető. Az előkészületek során a kivitelező Mentartis Kft. munkatársai többhetes munka során felmérték a Magyar Nemzeti Múzeum Lapidariumában elhelyezett eredeti műtárgyat. Anyagvizsgálattal azonosították a korabeli nyersanyagokat, a habarcs összetételét.
Pontos, mérethű rajzot készítettek, amelyen rögzítették a mozaikszemek számát, a sorok szélességét, a mozaikrakás irányát, a színárnyalatokat. A másolathoz felhasznált nyersanyag kiválasztása gondos válogatás és színpróbák után történt meg - mondta Bóna István festményrestaurátor, a Képzőművészeti Egyetem adjunktusa.
A kőtömböket géppel vágják egyre kisebb darabokra. A legutolsó munkafázis során a kisebb kőrudakat kézzel, kalapács segítségével pattintják apró mozaikszemekké - részletezte a szakember.
A munka rendkívül időigényes, megfelelő szakértelmet kíván, restaurátorok és képzőművészek együtt dolgoznak rajta. A kész másolat hozzávetőleg 700 ezer kis mozaikdarabból áll össze. A képet részletenként rakják össze Budapesten, tálcákra teszik, így szállítják a Veszprém megyei Nemesvámos közelében fekvő Balácára.
A múzeumban készített mérethű fóliarajzot kisebb blokkokra választották. Ezekre az önálló elemekre vízzel könnyen visszaoldható ragasztóval gézhálót rögzítenek. A mozaikszemeket ezután a fólián látható minta szerint ragasztják le a gézre. Ebben a mozaik hátoldalát látjuk, azt a felét, amit a habarcsba ragasztanak majd a helyszínen. A "színe" a géz felőli oldalon van. Miután a habarcsba fordított blokkokat összeillesztik, leszedik a gézt a felületről.
Bóna István elmondta: tudomása szerint ilyen munkát sehol a világon nem végeztek még. Amerikában készítettek ugyan nagy méretű mozaikot, de annak a minősége messze elmarad a balácaiétól. Az elkészült mozaikpadlót 2012. május elejétől mutatják be a nagyközönségnek eredeti helyén, a római kori villagazdaság 20-as szobájában Villa Romana Balácán.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06