"Tökéletesen elő van készítve"
Kim Dzsong Il halott: hiphop meglesz a hatalomváltás?
Dél-koreai szakértők szerint Észak-Koreában "tökéletesen elő van készítve" a Kim Dzsong Il halálát követő hatalomváltás.
2011.12.19 15:39MTI
A phenjani állami médiának a lakossághoz intézett hétfői felhívása, miszerint az elhunyt vezető legkisebb fiát, Kim Dzsong Unt a "népnek híven kell követnie", arra utal, hogy az évek óta előkészített utódlás zökkenőmentesen mehet végbe - mutatott rá Bek Szong Cso, a Katonai Elemzések Szöuli Intézetének szakértője.
Kim Dzsong Un a belátható jövőben semmiféle drasztikus irányváltást nem fog végrehajtani, és stratégiai szövetségre fog törekedni a hadsereg vezetésével. Mindez azonban hosszú távon nem zárja ki egy hatalmi harc lehetőségét - mondta.
"Az utóbbi 48 órában a rezsim minden felelős tisztségviselőjének fel kellett fognia, hogy Kim Dzsong Unt kell támogatnia mint új vezetőt" - vélte a híres szöuli Szedzsong Intézet kutatója, Paik Hak Szon.
"A Kim Dzsung Un-korszak máris kezdetét vette", a nómenklatúra felsorakozott a hatalom új birtokosa mögött. Elemzők szerint a 69 évesen elhunyt "kedves vezető" nővére, Kim Kjong Hui és sógora, Dzsang Szong Tek kiemelt szerepet játszanak majd az utód támogatásában, a világ egyetlen kommunista uralkodócsaládjának fenntartásában.
A nagyhatalmú Nemzetvédelmi Bizottság alelnöki posztját betöltő "Dzsang és felesége, valamint Ri Jong Ho vezérkari főnök támogatása kulcsfontosságú lesz Kim Dzsong Un trónra kerülésében" - magyarázza Jang Mo Csin, a Szöuli Egyetem professzora. Kim Te Hjon, a szöuli Dzsung Ang Egyetem tanára ugyanakkor nem zárja ki, hogy az Egyesült Államokkal küszöbön álló tárgyalások feszültségeket kelthetnek Phenjanban, mivel Észak-Korea tartósan rászorul a külföldi segítségre. Dél-koreai titkosszolgálati szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az észak-koreai rezsim széthullása esetén képtelen lenne megbirkózni az ország újraegyesítésének problémájával, ami lényegesen nehezebb feladat lenne, mint az 1990-es német újraegyesítés.
A WikiLeaks kiszivárogtatta dokumentumok szerint amerikai diplomaták azon a véleményen vannak, hogy Kína végül elfogadná egy Washingtonnal baráti, szövetségesi viszonyt ápoló egyesített Korea létét. A Szovjetunió szétesése óta a Kínai Népköztársaság Phenjan egyetlen közeli szövetségese.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06