Obama üdvözölte a háború befejezését

Az utolsó menetelés Irakban

Barack Obama amerikai elnök a hadsereg 82. légi szállítású hadosztályának otthonául szolgáló észak-karolinai Fort Bragg támaszponton kijelentette: nem egy utolsó ütközettel, hanem egy utolsó meneteléssel zárjuk le az iraki háborút és a katonák emelt fővel fogják átlépni az ország határát.

2011.12.14 19:15MTI

Az elnök ezt akkor mondta, amikor az Irakból csaknem kilenc évig tartó háború után hazatérő katonákat üdvözölte. Beszédében méltatta az általuk elért "rendkívüli eredményeket". Obama elmondta, hogy csütörtökön a katonák és a felszerelés nagy része után a csapatzászlók is hazaindulnak Amerikába.
   
Obama hangsúlyozta, hogy a kivonuló amerikai erők egy szuverén, stabil és önálló államot hagynak maguk mögött. Elismerően szólt arról, hogy az önmagát Afganisztánban és Irakban kitüntetett "9/11-es nemzedék" kivívta helyét a történelemben és méltó arra, hogy az Egyesült Államok függetlenségét elérő, valamint a fasizmussal és a kommunizmussal szembenéző elődök nyomdokába lépjen.
   
Az elnök szerint Amerika a régi birodalmakkal ellentétben nem területekért vagy természeti erőforrásokért indult háborúba, hanem azért, mert "így helyes".
   
Obama megfogadta, hogy a világ legjobb haderejeként fogja fenntartani az amerikait és kijelentette: kormánya támogatni fogja a leszerelő katonákat, hogy Irak újjáépítése után Amerika újjáépítésében is szerepet vállaljanak.
   
Az elnök elmondta, hogy az iraki háborúban összesen 1,5 millió amerikai vett részt, és megemlékezett az ott elesett csaknem 4500 hősi halottról és a több mint 30 ezer sebesültről.

Az iraki Fallúdzsában népünnepélyt rendeztek az amerikai katonák távozása alkalmából

Valóságos népünnepélyt rendezett több száz ember az iraki Fallúdzsában - az amerikai katonai jelenléttel szembeni ellenállás első "bástyájában" - szerdán abból az alkalomból, hogy az amerikai csapatok az év végéig távoznak az arab országból.

A szervezők zászlókkal díszítették fel a Bagdadtól mintegy 60 kilométerre nyugatra fekvő, szunniták lakta város egyik terét, ahol olyan feliratok is láthatók voltak, hogy "Fallúdzsa az ellenállás bástyája", "Az ellenállás itt kezdődött", "Most (már) szabadok vagyunk".
   
A résztvevők - akiket iraki katonák vettek körül - két órán keresztül arcukat eltakaró, fegyveres lázadók képeit, valamint megölt amerikai katonák és a város elleni 2004-es két nagy katonai offenzíva alatt megsemmisített Humvee terepjárók fotóit lengették.
   
A rendezvényt a Hadra Muhamadíja téren tartották, az azonos nevű mecsettel szemben, amely 2004-ben az Abdallah al-Dzsanabi sejk által vezetett szunnita lázadók főhadiszállása volt. A sejk ma feltételezések szerint Szíriában rejtőzködik.
   
Fallúdzsában már 2003 májusában - vagyis nem sokkal az Egyesült Államok vezette nyugati szövetségesek márciusban megindított offenzívájának kezdete után - Amerika-ellenes megmozdulások voltak. A fallúdzsaiak ekkor még megelégedtek azzal, hogy cipővel dobálták meg az amerikai katonákat.
   
A városban később lázadás tört ki az amerikai katonai jelenlét ellen. Az amerikai haderő két offenzívát is indított a felkelés leverésére. Az első, a 2004. áprilisi támadás kudarcot vallott, Fallúdzsa gyorsan az al-Kaida terrorhálózat fellegvárává vált. A 2004. novemberi második offenzívában 15 ezer amerikai katona vett részt, közel kétezer civil és 140 amerikai katona halt meg; ezt tekintik az amerikai hadsereg legnehezebb csatájának a vietnámi háború óta.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.