"Csupán egy töredék"
Beszóltak a németek: a Jobbik-szavazókat édesgeti a Fidesz
A Die Welt az Új Színházról, a Financial Times Deutschland a devizahitelek végtörlesztéséről írt. Az osztrák Der Standard az 1921-es népszavazásnak korábban állított ágfalvai emlékműről közölt riportot, a történelmi esemény évfordulóján.
2011.12.14 12:39MTIA Die Welt című német konzervatív lap az Új Színház körüli fejleményekről írt szerdai számában. Paul Jandl, a cikk szerzője szerint az Új Színház "esete példaszerű", azt mutatja, hogy a Fidesz "társadalomformáló törekvései elérték a kultúrát." Az eset rávilágít arra, hogy "aki az új alkotmányban a magyarságot kétes történeti fejtegetések révén dicsőíti, annak kulturális körítésre is szüksége van".
Dörner György és Csurka István kinevezése továbbá "jelzés a legszélsőbb jobboldali Jobbik-szavazóknak, és egy mélyreható kulturális stratégia része, Csurka és harcostársai pedig már előre örülhetnek e stratégia hatásainak."
A Financial Times Deutschland (FTD) című német üzleti lap a devizahitelek rögzített árfolyamú végtörlesztéséről írt szerdai számában. Christian Höller, a cikk szerzője bécsi keltezésű tudósításában kifejti: a kormányzat által a bankoktól "kikényszerített" lehetőség iránti érdeklődés messze elmaradt a várakozásoktól, november végéig a teljes állománynak "csupán egy töredékét" törlesztették a kedvezményes lehetőség révén. Ennek az az oka, hogy egy összegben kell törleszteni az adósságot, ez a szabály pedig arra kényszeríti az ügyfeleket, hogy felvegyenek egy újabb - ezúttal forint alapú - hitelt.
"Ezért aztán a lehetőség számos adós számára nem vonzó" - írta az FTD.
Rövid riportot közölt a Der Standard című osztrák lap szerdán az 1921-es népszavazás évfordulóján a 2002-ben állított ágfalvai emlékműről. A liberális napilap cikkében a Sopronhoz közeli, határ menti település német kisebbségi önkormányzatának korábbi vezetője, Böhm András felidézte, hogy provokatívnak tartotta az emlékmű felállítását Ágfalván, ahol a lakosság 82,2 százaléka Ausztria mellett szavazott.
Böhm elmondása szerint a települési önkormányzat és a német kisebbségi önkormányzat az emlékmű ellen foglalt állást, Wágner Géza akkori polgármester ennek ellenére keresztülvitte az emlékmű ügyét. Az ágfalvi emlékmű végül kompromisszumos megoldásként egy kiegészítő táblát kapott, amelyen feltüntették a helyi népszavazási eredményt.